RAPORT

Pogarda

Potężna broń trafi na Ukrainę. „Decyzja zostanie ogłoszona w przyszłym tygodniu”

W przyszłym tygodniu ma zostać ogłoszona decyzja o wysłaniu na Ukrainę nowego rodzaju uzbrojenia (fot. Scott Nelson/Getty Images)
W przyszłym tygodniu ma zostać ogłoszona decyzja o wysłaniu na Ukrainę nowego rodzaju uzbrojenia (fot. Scott Nelson/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Administracja Joe Bidena wyraziła zgodę na wysłanie wyrzutni rakiet dalekiego zasięgu na Ukrainę. „Decyzja zostanie ogłoszona w przyszłym tygodniu” – informuje „New York Times”.

Były prezydent Ukrainy na pasku rosyjskiej propagandy. Wzywa do pokoju i… oskarża Polskę

Prorosyjski były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, który zbiegł z kraju po Majdanie w 2014 roku opublikował długie oświadczenie. Pisze w nim o...

zobacz więcej

– Transfer broni będzie obejmował mobilne wyrzutnie rakiet, które mogą razić wroga na dużo większą odległość niż broń obecnie używana przez Ukraińców – mówi w rozmowie z „NYT” amerykański urzędnik, pragnący zachować anonimowość.

Choć amerykańskie media nie podają, jaki rodzaj wyrzutni otrzyma Kijów, to spekuluje się, że będą to ultranowoczesne systemy M31 GMLRS.

„To precyzyjna broń o zasięgu ponad 60 kilometrów naprowadzana przez satelitę. Jest w stanie przenieść liczbę rakiet o podobnym ładunku co ponad 200-kilogramowa bomba zrzucona z powietrza” – informuje „NYT”.

W ciągu ostatnich tygodni ukraińscy politycy, na czele z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, zabiegali o przekazanie Ukrainie przez USA wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet MLRS.

Scholz i Macron rozmawiali z Putinem. Czym groził dyktator?

Władimir Putin grozi Francji i Niemcom. Rosyjski dyktator powiedział w rozmowie telefonicznej z Olafem Scholzem i Emmanuelem Macronem, że jeśli oba...

zobacz więcej

W piątek demokratyczny senator Jason Crow, który w maju był Kijowie w składzie delegacji Kongresu USA, przekazał CNN, że wierzy, iż systemy rakietowe są kluczowe dla osiągnięcia przełomu w walce Ukrainy z Rosją. 

Ukraińska armia: Otrzymaliśmy nowe pociski przeciwokrętowe i haubice


W sobotę minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował, że Kijów otrzymał nowe pociski przeciwokrętowe Harpoon oraz ulepszony wariant haubic samobieżnych M109, które trafiły z Danii i Stanów Zjednoczonych.

– Dostawa sprzętu jest efektem współpracy kilku państw i jasno wskazuje na to, że Ukraina nie jest sama – powiedział Ołeksij Reznikow.

Minister obrony Ukrainy podkreślił, że dzięki otrzymanemu sprzętowi wyszkolone zespoły ukraińskie będą mogły wzmocnić obronę wybrzeża Ukrainy.

Neptun Shield 2022. Amerykańskie myśliwce uczestniczą w ćwiczeniach NATO [WIDEO]

Amerykańskie myśliwce grupy uderzeniowej startowały i lądowały 26 maja na lotniskowcu USS Harry S. Truman na Morzu Adriatyckim w ramach trwających...

zobacz więcej

– Jestem przekonany, że wojskowe braterstwo Harpoonów i naszych Neptunów pomoże nam wyzwolić nasze Morze Czarne i uczynić je znów bezpiecznym, jak również solidnie chronić Odessę – dodał.

Minister Reznikow przypomniał, że na froncie sprawdzają się już trzy inne rodzaje artylerii kalibru 155 mm: haubice M777 i FH70 oraz haubice samobieżne CAESAR.

Harpoon to amerykański przeciwokrętowy pocisk manewrujący krótkiego zasięgu wystrzeliwany z platform nawodnych, podwodnych i powietrznych.

Jest to broń jednogłowicowa, napędzana na całej długości lotu silnikiem turbowentylatorowym.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej