RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rośnie liczba gwałtów w Rosji. Przechwycono rozmowę żony rosyjskiego żołnierza

Rosyjscy żołnierze (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)
Rosyjscy żołnierze (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)

W Rosji, w obwodzie biełgorodzkim, wykorzystywanym przez armię rosyjską jako punkt przejściowy, rośnie liczba gwałtów na mieszkankach – podaje w sobotę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Ukraińcy przechwycili rozmowę telefoniczną żony rosyjskiego wojskowego, która prowadzi śledztwa.

Gwałt bronią wojenną na Ukrainie. „Milczące przyzwolenie” dla rosyjskich żołnierzy

Rosyjskie wojsko ma „milczące przyzwolenie” na używanie gwałtu jako broni przeciwko cywilom na Ukrainie – mówiła w niedzielę brytyjska prawnik...

zobacz więcej

„Rosyjscy wojskowi zaczęli dopuszczać się masowych zbrodni nawet na terytorium Rosji” – pisze SBU w komunikatorze Telegram.

W obwodzie biełgorodzkim przy granicy z Ukrainą, wykorzystywanym przez rosyjskie wojsko jako punkt przejściowy, znacznie wzrosła liczba zgłoszeń w sprawie gwałtów – podaje ukraińska służba, powołując się na przechwyconą rozmowę.

– Mamy w prokuraturze tyle zgłoszeń o gwałtach (...) – mówi małżonka rosyjskiego wojskowego, która – według SBU – pracuje w rosyjskich organach ścigania. Jak dodaje, do gwałtów zaczęło dochodzić częściej po przybyciu żołnierzy z innych regionów.

Zobacz także: Gwałty i tortury rosyjskich żołnierzy na Ukrainie.


– Mama mówi, że do nich przyjechał tam i Władywostok i Chanty-Mansyjsk, Chakasja – wylicza kobieta.

Opowiada ona historię dziewczyny, której znajomość z rosyjskim wojskowym zakończyła się zgwałceniem przez 15 wojskowych – zaznacza SBU.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
„Widzimy więc, że przez własną armię cierpią też Rosjanki. Ciekawe, co na taką tendencję powie kobieta z innej rozmowy przechwyconej przez SBU, która zachęcała swojego męża do gwałcenia Ukrainek?” – dodaje SBU we wpisie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej