RAPORT

Wojna na Ukrainie

Okręty NATO w Szczecinie. Zakończyły się międzynarodowe ćwiczenia na Bałtyku [WIDEO]

Okręty NATO wpłynęły do Szczecina w ramach szkolenia i demonstracji sił Sojuszu Północnoatlantyckiego. Trzy niszczyciele i jeden stawiacz min będą cumować przy Wałach Chrobrego do poniedziałku.

Więcej okrętów podwodnych NATO na Morzu Czarnym. Rumunia się zbroi

– Rząd Rumunii planuje zakup okrętów podwodnych z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i pojawienia się na Morzu Czarnym licznych jednostek floty...

zobacz więcej

Już po raz kolejny przy Wałach Chrobrego zacumowały okręty NATO, tym razem cztery z Łotwy, Estonii, Belgii i Norwegii. Te wszystkie okręty zakończyły międzynarodowe ćwiczenia na Bałtyku i należą one do stałego zespołu sił obrony przeciwminowej – relacjonuje Marta Czarnecka-Wojda, reporterka Telewizji Polskiej.

Jak poinformowało Centrum Żeglarskie wizyta okrętów jest związana z prezentacją siły NATO w państwach sojuszniczych oraz wspólnym szkoleniem. W Szczecinie zacumowały: HNOMS Hinnoy – niszczyciel min (Norwegia), LVNS Virsaitis – stawiacz min (Łotwa), EML Sakala – niszczyciel min (Estonia), BNS Primula – niszczyciel min (Belgia). Dołączył też do nich polski okręt wsparcia logistycznego ORP Xawery Czernicki.

Zobacz także: Trzy okręty państw NATO na wodach Finlandii


Głównym zadaniem okrętów Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO SNMCMG1 jest zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi na morskich szlakach komunikacyjnych poprzez poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych stanowiących powojenne pozostałości.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Polska jednostka udostępnia swój pokład dla zwiedzających jeszcze w niedzielę w godz. 13-17.

Okręty pozostaną w Szczecinie do poniedziałku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej