RAPORT

Wojna na Ukrainie

Neptun Shield 2022. Amerykańskie myśliwce uczestniczą w ćwiczeniach NATO [WIDEO]

Amerykańskie myśliwce grupy uderzeniowej startowały i lądowały 26 maja na lotniskowcu USS Harry S. Truman na Morzu Adriatyckim w ramach trwających właśnie ćwiczeń Neptune Shield 2022 (NESH22). Wielonarodowe ćwiczenia NATO prowadzone są na Morzu Bałtyckim, Śródziemnym i Adriatyckim do 31 maja.

Potężne manewry 20 krajów NATO w Polsce. Nie wolno nagrywać konwojów

W niedzielę zaczynają się międzynarodowe ćwiczenia Defender Europe i Swift Response 2022 z udziałem polskich żołnierzy – poinformował minister...

zobacz więcej

Departament Obrony USA wyjaśnił, że celem udziału grupy uderzeniowej lotniskowca USS Harry S. Truman w ćwiczeniach NATO jest „sprawdzenie jej zdolności do prowadzenia złożonych operacji morskich jako części większych sił wielonarodowych”.

Wielonarodowe ćwiczenia NATO


Ćwiczenia „Neptun Shield 2022”, przeprowadzane przez członków NATO, odbywają się od 17 do 31 maja. Jak wskazuje NATO w komunikacie na stronie internetowej, „w ramach NESH22 przeprowadza się szereg działań wielodomenowych z udziałem sił powietrznych, lądowych i morskich w całej Europie oraz na Morzu Bałtyckim i Śródziemnym. To szczególne działanie daje możliwość prowadzenia współpracy powietrzno-morskiej i wzmocnienia zdolności Sojuszu w krytycznym obszarze”.

„NESH22 pozwala siłom NATO zintegrować wysokiej klasy zdolności w zakresie uderzeń morskich z działaniami realizowanymi w ramach stałej czujności, które zapewniają bezpieczeństwo i stabilność regionalną. Unikalne możliwości sojuszniczych sił powietrznych pozwalają również na jednoczesne wykonywanie wielu misji i szkoleń obejmujących szeroką gamę działań w całej Europie” – dodano.

Zobacz także: Amerykańskie myśliwce F18 wylądowały w bazie lotniczej w Łasku


„Tego typu działania pozwalają siłom NATO na koordynację i współpracę w złożonym scenariuszu oraz na zwiększenie naszej zdolności do reagowania jako jedność w obliczu każdego zagrożenia” – powiedział generał brygady Christoph Pliet, zastępca szefa sztabu ds. operacji w Dowództwie Sił Powietrznych Sojuszu. „Za każdym razem, gdy współpracujemy z naszymi sojusznikami w domenach morskich i lądowych, stajemy się bardziej spójną i gotową siłą” – dodał generał Pliet, cytowany w komunikacie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej