RAPORT

Wojna na Ukrainie

Znana z bliskich relacji z Putinem śpiewaczka wraca na niemieckie sceny

Władimir Putin i Anna Netrebko (fot. Sasha Mordovets/Getty Images)
Władimir Putin i Anna Netrebko (fot. Sasha Mordovets/Getty Images)

Rosyjska sopranistka Anna Netrebko, która jest krytykowana za bliskie relacje z Władimirem Putinem zapowiada koncerty w Niemczech. Odbędą się one jeszcze w tym roku. „Ponad miesiąc zajęło Annie Netrebko znalezienie jasnych słów na temat rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie” – przypomina w sobotę portal tygodnika „Spiegel”. Nie kryła też zadowolenia z aneksji Krymu.

La Scala otwiera nowy sezon. Anna Netrebko w roli Lady Makbet [WIDEO]

Teatr La Scala w Mediolanie rozpoczyna nowy sezon. Zgodnie ze zwyczajem ma to miejsce 7 grudnia. Tym razem podczas wieczoru inaugurującego zostanie...

zobacz więcej

„Pod koniec marca zleciła swojemu niemieckiemu prawnikowi Christianowi Schertzowi oświadczenie, że wyraźnie potępiła »wojnę przeciwko Ukrainie«. Myślami była „z ofiarami tej wojny i ich rodzinami”. W wyniku tego oświadczenia rosyjska gwiazda sopranu straciła popularność w Rosji i odwołano jej planowane występy” – pisze „Spiegel”.

„Zanim to nastąpiło, jej niemiecki management z berlińskiej agencji CSAM rozstał się z nią, a większość jej występów w Niemczech i Europie została już odwołana. Tłem była wielka bliskość Netrebko z Władimirem Putinem i jego polityką sprzed wojny na Ukrainie: śpiewaczka świętowała w zeszłym roku na Kremlu swoje 50. urodziny i z zadowoleniem przyjęła aneksję Krymu” – pisze portal.

Zobacz także: Gliński: Aby uchronić się przed złem wojny, musimy być zdecydowani w działaniu


Obecnie Netrebko, mieszkająca głównie w Austrii, „pomimo masowej krytyki, najwyraźniej wraca na scenę europejską: po ostatnich występach w Monako i Paryżu chce ponownie zaśpiewać w Niemczech”.

Luksusowe budynki, świetne lokalizacje. Putin kupił je w Niemczech przez pośredników

Według pochodzących z kręgów inwestorów informacji dziennika „Bild” Władimir Putin jest właścicielem kilku nieruchomości w najlepszych...

zobacz więcej

Netrebko wraz z mężem Yusifem Eyvazovem jeszcze w tym roku przyjedzie na koncerty do Ratyzbony, Filharmonii Kolońskiej i Elbphilharmonie w Hamburgu. Poinformowała o tym w piątek spółka Deutsche Entertainment AG, która jest odpowiedzialna za organizację wydarzeń.

W ubiegłym miesiącu Netrebko wystąpiła w Monako na scenie Opery Monte-Carlo, a w środę dała koncert w Paryżu.

„Ambasada ukraińska zareagowała ostrą krytyką na przedstawienie w Paryżu” – pisze „Spiegel”. „To oburzające, że koncert się odbył. Smutny był rozdźwięk między francuską opinią publiczną, która popiera Ukrainę, a hipokryzją publiczności, która oklaskiwała »kremlowski sopran«” – stwierdziła placówka dyplomatyczna. Kilkudziesięciu protestujących demonstrowało przed salą koncertową w Paryżu.

Światowe tournée z udziałem Netrebko planowane jest na 2023 rok. Jak poinformowała firma Deutsche Entertainment AG, w przyszłym roku planowane są występy na tak prestiżowych scenach jak mediolańska La Scala, Arena Di Verona czy Teatro Colon w Buenos Aires.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej