RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Opozycja zrobiła dużo”. Szydło o rozwiązaniu sporu o KPO

Beata Szydło: Wybory będą w konstytucyjnym terminie (fot. PAP/Rafał Guz)
Beata Szydło: Wybory będą w konstytucyjnym terminie (fot. PAP/Rafał Guz)

Mam nadzieję, że wreszcie problemy zostały rozwiązane. Polski rząd szukał kompromisu po to, żeby spełnić oczekiwania Komisji Europejskiej – powiedziała w sobotę była szefowa polskiego rządu, europosłanka PiS Beata Szydło, pytana o Krajowy Plan Odbudowy. Podkreśliła, że proces przyznania Polsce pieniędzy opóźniała polska opozycja.

Nowy sondaż. Ile miejsc w Sejmie dla poszczególnych partii?

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem blisko 40 procent – wynika z...

zobacz więcej

Na antenie RFM FM Beata Szydło była m.in. pytana o to, czy nastąpił koniec sporów z Brukselą o Krajowy Plan Odbudowy.

Beata Szydło o zarzutach wobec KPO


– Mam nadzieję, że wreszcie problemy zostały rozwiązane. Polski rząd wykazał się naprawdę daleko idącym zrozumieniem sytuacji i szukał kompromisu po to, żeby spełnić oczekiwania Komisji Europejskiej – powiedziała europosłanka. Zaznaczyła, że „nie było merytorycznych zarzutów do Krajowego Planu Odbudowy, który został złożony przez Polskę”.

– W związku z tym, te oczekiwania związane z ustawą o Sądzie Najwyższym zostały spełnione. Sejm przyjął ustawę, wszystko wydaje się już na dobrej drodze do tego, żeby pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy do Polski trafiły – zaznaczyła.

Europosłanka zwróciła także uwagę na to, że „opozycja zrobiła dużo, żeby opóźnić proces przyznawania Polsce pieniędzy i uruchamiania KPO”. Wyjaśniła, że stało się tak m.in powodu „inicjowania ciągłych debat w Parlamencie Europejskim przez europosłów z Polski niestety – z Platformy Obywatelskiej, Lewicy”.

W jej ocenie, „na dzień dzisiejszy możemy powiedzieć, że wszystkie warunki zostały spełnione”.

„KE nie powinna mieć żadnych wątpliwości”


– Polski rząd wykazał się naprawdę daleko idącym kompromisem. Oczekuję tego samego ze strony Komisji, przewodnicząca KE Ursula von der Leyen nie powinna mieć już żadnych wątpliwości – powiedziała była premier. Pytana natomiast o to, czy wybory mogą się odbyć we wcześniejszym terminie, Szydło zaznaczyła, że „dzisiaj możemy być spokojni o to, że wybory będą w swoim konstytucyjnym terminie”.

„W PO wstydzą się Tuska”. Tarczyński komentuje konwencję Berlusconiego

Patrzyłem na Donalda Tuska, kiedy wypowiada te słowa i zastanawiałem się: czy to słowa, które musiał, czy chciał wypowiedzieć. Teraz wycofywanie...

zobacz więcej

– To jest potrzebne Polsce, bo jest naprawdę wiele problemów. Sytuacja zarówno ta międzynarodowa, jak i wywołane nią różnego rodzaju kryzysy, jest bardzo trudna. Przede wszystkim jest potrzebny stabilny rząd, który realizuje w sposób konsekwentny te projektu, które dzisiaj przede wszystkim nakierowane są na bezpieczeństwo Polaków – podkreśliła.

Była premier o pozycji Morawieckiego


Była szefowa rządu była także pytana o to, jak odejście Jarosława Kaczyńskiego z rządu wpłynie na pozycję premiera Mateusza Morawieckiego. Podkreśliła, że „premier ma silną pozycję, bardzo skutecznie realizuje rządowe projekty”.

Dopytywana, czy Morawiecki będzie następcą Kaczyńskiego, europosłanka podkreśliła, że „Jarosław Kaczyński jest i będzie szefem partii jeszcze bardzo długo”. – W związku z tym te dyskusje nie mają najmniejszego sensu – dodała.

Zobacz także: Morawiecki: Szefowa KE podpisze w Polsce porozumienie ws. KPO [WIDEO]
teraz odtwarzane
Premier Morawiecki: 2 czerwca wizyta szefowej KE w Polsce ws. KPO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej