RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rosyjski portal: Kreml rozważa zaatakowanie Kijowa

Moskwa ma nadzieję na zwycięstwo w kilka miesięcy (fot. Leon Klein/Anadolu Agency via Getty Images)
Moskwa ma nadzieję na zwycięstwo w kilka miesięcy (fot. Leon Klein/Anadolu Agency via Getty Images)

Kreml rozważa możliwość ponownego ataku na Kijów w obliczu postępów rosyjskiej armii w Donbasie. Moskwa wciąż liczy na pełne zwycięstwo w wojnie z Ukrainą – podaje niezależny rosyjski portal Meduza. Jego zdaniem nie należy się jednak spodziewać powszechnej mobilizacji w Rosji.

Ukraińcy zestrzelili rosyjski śmigłowiec polskim pociskiem. Jest nagranie

Ukraińscy żołnierze zniszczyli w obwodzie charkowskim kolejny rosyjski śmigłowiec bojowy – poinformowało Dowództwo Oddziałów Szturmowych Sił...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Według Meduzy w rosyjskiej administracji prezydenckiej, na tle natarcia wojsk rosyjskich w Donbasie, znów pojawiła się nadzieja, że Moskwa może w ciągu kilku miesięcy „doprowadzić wojnę na Ukrainie do zwycięstwa”.

Portal w swojej publikacji opiera się na dwóch źródłach zbliżonych do Kremla i jednego bezpośrednio powiązanego z rosyjską administracją prezydencką.

Plan minimum


Meduza podkreśla, że Kreml uważa zajęcie całego terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego przez wojska rosyjskie za „plan minimum” na „deklarację zwycięstwa”, która miałaby być ogłoszona w kolejnych dniach.

Według portalu Moskwa ma także cały czas „plan maksymalny”, który zakłada przejęcie kontroli nad Kijowem. Według rozmówców Meduzy na Kremlu, najwyższe kierownictwo Rosji nie porzuciło tego celu.

Chodorkowski: Putin wkrótce straci władzę, Rosja nie potrzebuje prezydenta

Rosja nie potrzebuje instytucji prezydenta – stwierdził w piątek Michaił Chodorkowski, rosyjski opozycjonista, który uczestniczył w odbywającym się...

zobacz więcej

Do jesieni wszystko się skończy?


– Nadal będziemy ich szarpać (Ukraińców). Najprawdopodobniej do jesieni wszystko się skończy – podało jedno ze źródeł. Według rozmówców Meduzy takie nastroje panują nie tylko na Kremlu, ale także w kierownictwie rządzącej Rosją partii Jedna Rosja.

Rozmówcy Meduzy zwracają uwagę, że w osiągnięciu celu władze kraju mogą zdecydować się na masowe wysłanie poborowych do walki. – Do tej pory walczą głównie żołnierze na kontraktach. Ale jeśli mamy pójść do przodu szybciej, to możemy użyć poborowych. To wciąż armia – mówi Meduzie jedno ze źródeł.

Dodaje jednak, że powszechnej mobilizacji w Rosji nie należy się spodziewać, bowiem Kreml obawia się takiego kroku, który mógłby uderzyć w notowania rządu i osobiście w prezydenta Rosji Władimira Putina.

Ponadto, według Meduzy, Kreml wątpi, że państwa zachodnie będą nadal wspierać Ukrainę na dużą skalę finansowo i zbrojeniowo, jeśli wojna się przeciągnie. – Prędzej czy później Europa zmęczy się pomaganiem. Bliżej jesieni będzie musiała uzgodnić (z Rosją) warunki zakupu gazu i ropy przed sezonem grzewczym – cytuje Meduza jednego ze swoich rozmówców.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej