RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Min. Buda: Większość banków włączy się do programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”

Rząd liczy, że program będzie korzystny dla kredytobiorców (fot. Shutterstock)
Rząd liczy, że program będzie korzystny dla kredytobiorców (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapewnił w TVP Info, że w ciągu najbliższych dwóch-trzech tygodni większość dużych banków w Polsce włączy się do rządowego programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”.

Mieszkanie bez wkładu własnego. Kto może skorzystać z programu?

zobacz więcej

Minister Waldemar Buda poinformował, że umowę w tej sprawie BGK podpisał już z PKO SA, a dziś finalizowana jest umowa z PKO BP. Docelowo rząd chciałby, aby do programu przystąpiły wszystkie banki w Polsce.

Bankom też powinno zależeć, żeby w ramach tego programu udzielać kredytu, bo wówczas ta ich akcja kredytowa i dochody w związku z tym będą większe. Patrzmy na to z dużą perspektywą. Dziś są trudne warunki kredytowe, ciężko kogoś namawiać na kredyt i na mieszkanie, ale ta sytuacja za rok się zmieni i wielu doceni program, jak ta sytuacja się ustabilizuje – przekonywał w TVP Info minister Waldemar Buda.

Polski Ład. Rządowe wsparcie w zakupie mieszkań w praktyce [WIDEO]

zobacz więcej

Najbardziej skorzystają rodziny z dziećmi


Minister mówił, że program jest korzystnym rozwiązaniem zwłaszcza dla małżeństw, które planują powiększenie rodziny. Przyznał, że dziś ze względu na rosnące stopy procentowe trudniej jest podjąć decyzję o zadłużeniu się, ale - jak zaznaczył - w dłuższej perspektywie rozwiązanie, które zaproponował rząd, okaże się dla kredytobiorców korzystne.

Wskazał też, że trwają prace legislacyjne, które mają umożliwić skorzystanie z programu również osobom, które wpłacą większy wkład własny do 20 proc. (obecnie jest to do 10 proc.). – Chcemy w ten sposób zwiększyć elastyczność programu – wyjaśnił.

W czwartek weszła w życie ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, która umożliwi zaciągnięcie kredytu hipotecznego z gwarancją BGK zastępującą wkład własny. Jeśli w czasie spłaty kredytu kredytobiorcy urodzi się drugie albo kolejne dziecko, BGK jednorazowo spłaci część kapitału kredytu - 20 tys. zł w przypadku drugiego i 60 tys. zł w przypadku trzeciego i kolejnego dziecka (spłata rodzinna).

Prezydent podpisał ustawę. „Przepisy mają ograniczyć m.in. wzrost cen paliw”

Rozwiązania zawarte w podpisanej przez prezydenta ustawie wydłużającej działania tarczy antyinflacyjnej mają m.in. ograniczyć wzrost cen paliw na...

zobacz więcej

Do 20 proc. ze 100 tys. zł


W ramach programu państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego będzie gwarantować wkład własny nawet do 20 procent do kwoty 100 tys. zł przez minimalnie 15 lat. Gwarantowanych kredytów mieszkaniowych będą udzielać banki, które zawrą w tym zakresie umowę z BGK.

Decyzję o udzieleniu kredytu i zabezpieczeniu go gwarancją BGK podejmować będzie bank, który udziela bezpośrednio kredytu. Oznacza to, że klient wszystkie formalności związane z kredytem mieszkaniowym i gwarancją oraz spłatą rodzinną zrealizuje bezpośrednio w banku kredytującym.

Gwarantowane kredyty mieszkaniowe będą udzielane do 31 grudnia 2030 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej