RAPORT

Wojna na Ukrainie

Najważniejszy człowiek na boisku to sędzia #PolskaToWięcej

Pierwszym skojarzeniem z piłką nożną są oczywiście piłkarze. To oni stają się idolami tysięcy kibiców, podpisują milionowe kontrakty i zdobywają najważniejsze trofea. Jednak na boisku oprócz 22 zawodników są jeszcze inni bohaterowie, o których mówi się, że jeżeli są niezauważali, to dobrze wypełnili swoje obowiązki. Mowa o sędziach piłkarskich.

Karting, czyli przedsionek do motorsportu #PolskaToWięcej

Początki tego sportu datuje się na drugą połowę lat 50., a jego inicjatorami byli amerykańscy piloci, którzy wykorzystując elementy samolotów,...

zobacz więcej

Sędziowie podczas meczu mają jedno podstawowe zadanie — utrzymać porządek na boisku. To oni, niejednokrotnie muszą uspokajać charakternych piłkarzy i nie dopuszczać do nieczystych zagrań. Podczas meczu piłkarskiego na boisku znajduje się sędzia główny, sędziowie liniowi oraz sędziowie techniczny. W niektórych rozgrywkach uczestniczą również sędziowie VAR, czyli osoby siedzące w wozie transmisyjnym, obsługującym system powtórek. To oni informują sędziego głównego o sytuacji spornej, kiedy należy obejrzeć daną akcję jeszcze raz na powtórce, a następnie podjąć decyzję.

Kto może zostać sędzią?


Sędzią może zostać każdy, kto ukończył 18. rok życia oraz ma wykształcenie średnie. Jeżeli te warunki są spełnione, należy ukończyć kurs na sędziego. Jednak jeżeli myślimy o poważnym sędziowaniu, to taki kurs jest dopiero początkim drogi. Następnym krokiem w drodze do marzeń o sędziowaniu jest egzamin. Składa się on z części teoretycznej oraz praktycznej. Istotne jest również wyposażenie, które każdy młody sędzia musi kupić sobie sam. Należy przygotować się na wydatki związane z zakupem gwizdka, kartek, zegarka, chorągiewek, butów, getrów, spodenek i koszulek sędziowskich.

Polska cegiełka w badaniach kosmosu #PolskaToWięcej

Polska ma swój udział poznawaniu tajemnic kosmosu za sprawą Polskiej Agencji Kosmicznej, która działa od 2014 roku. Główna siedziba instytucji...

zobacz więcej

Co dalej?


Sędzia po kursie podstawowym rozpoczyna swoją przygodę od najniższej klasy rozgrywkowej, czyli B-klasy. Tam zdobywa doświadczenie, poznaje specyfikę tej pracy i oczywiście inwestuje swój wolny czas. Sędzia, aby awansować do wyższej klasy rozgrywkowej, musi przejść kolejne kursy oraz testy sprawdzające jego wiedzę i doświadczenie. Szczytem jest zdobycie licencji sędziego międzynarodowego, która pozwala prowadzić mecze na najwyższej klasie rozgrywkowej, takie jak Liga Mistrzów czy mistrzostwa świata i Europy.

Ile zarabiają sędziowie?


Wszystko zależy od uprawnień i klasy rozgrywkowej. Na początku drogi w B-klasie sędzia może liczyć na wynagrodzenie od 100 do 130 złotych za mecz. Niewiele więcej jest na kolejnych szczeblach polskiej piłki. W A-klasie, lidze okręgowej, IV czy nawet III lidze zarobki sędziów piłkarskich wynoszą maksymalnie 200-300 zł za spotkanie plus zwrot kosztów przejazdu. Dopiero od II ligi można mówić o wyższych zarobkach, które oscylują w granicy 1000 zł za spotkanie. Arbiter główny za mecz w I lidze może liczyć na wynagrodzenie w wysokości 1800 zł, a w Ekstraklasie kwota sięga 3600 zł.

Oczywiście sędzia z odpowiednią licencją może otrzymać propozycję pracy za granicą. Dla przykładu sędziowie w hiszpańskiej La Liga otrzymują prawie 6 tysięcy euro za mecz. Jednak to nic w porównaniu z zarobkami sędziów z grupy Elite, prowadzących spotkania Ligi Mistrzów czy Ligi Europy. Ci sędziowie mogą otrzymać wypłatę za mecz w wysokości nawet 45 tys. złotych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej