RAPORT

Wojna na Ukrainie

Incydent w Zatoce Perskiej. Iran przejął greckie tankowce

Amerykanie zabrali irańską ropę z rosyjskiego tankowca (fot. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne)
Amerykanie zabrali irańską ropę z rosyjskiego tankowca (fot. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne)

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej przejął w piątek w Zatoce Perskiej dwa greckie tankowce za „nieokreślone naruszenia” – podała agencja IRNA. Władze Grecji określając działania Iranu piractwem.

USA uderzają w przemyt ropy. Irańska siatka miała współdziałać z Rosją

Stany Zjednoczone nałożyły w środę sankcje na irańską siatkę zajmującą się praniem pieniędzy i przemytem ropy w porozumieniu z wysokiej rangi...

zobacz więcej

Przejęcie transportujących ropę tankowców jest akcją odwetową wymierzoną w Grecję za zajęcie irańskiej ropy u wybrzeży tego kraju – ocenił irański portal Nour News. Wcześniej w piątek władze Iranu wezwały przedstawiciela Szwajcarii reprezentującego w kraju Stany Zjednoczone, by zaprotestować wobec przejęcia przez USA transportu irańskiej ropy przewożonej przez rosyjski tankowiec.

Amerykańskie władze zajęły w czwartek, w pobliżu greckiej wyspy Eubea, przewożony przez rosyjski tankowiec transport irańskiej ropy. Ładunek został przepompowany na inny statek i wysłany do USA.

Grecja wystosowała do irańskiego ambasadora w Atenach protest wobec „siłowego przejęcia” greckich jednostek. Władze tego kraju - określając działania Iranu piractwem, wezwały do jak najszybszego uwolnienia statków oraz ich załóg.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej