RAPORT

Wojna na Ukrainie

Pies saperem. Patron nagrodzony na festiwalu w Cannes

Patron dostaje smakołyk za każdą znaleziona minę (fot. FB/ДСНС України)
Patron dostaje smakołyk za każdą znaleziona minę (fot. FB/ДСНС України)

Pies saperski Patron, który zyskał na Ukrainie i poza jej granicami sławę, bo uczestniczy w rozminowywaniu kraju, został na festiwalu filmowym w Cannes laureatem nagrody dla psów Palm Dog-manitarian (Palma Pso-manitarna) –poinformowały w piątek służby ratownicze Ukrainy.

Pies saper odznaczony przez prezydenta Zełenskiego

Wołodymyr Zełenski przyznał odznaczenie za ofiarną służbę psu-saperowi, który wraz ze swoim opiekunem uczestniczy w rozminowywaniu w obwodzie...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Nagroda ta, jak podała ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS), jest „najbardziej prestiżową nagrodą filmową na świecie, przyznawaną czworonogom, a ponieważ Patron rzeczywiście stał się w ciągu ostatnich paru miesięcy gwiazdą światowych kronik filmowych, jury jednogłośnie zdecydowało, że nasz ogoniasty pirotechnik zasłużył na palmowy status”.

Nagrodę - którą jest obroża - w imieniu Patrona odebrała przedstawicielka ukraińskiej delegacji w Cannes. „Patron nie mógł tu przyjechać, bo jego praca jest bardzo potrzebna w kraju” – cytuje jej słowa portal France24.

Japończyk wydał 2 miliony, by wyglądać jak pies. Teraz gania za piłeczką [WIDEO]

Pochodzący z Japonii użytkownik Twittera o pseudonimie @toco_eevee od wielu lat chciał zostać psem. Ostatnio zamówił w specjalistycznej firmie...

zobacz więcej

Smakołyk za minę


Czworonożny saper został już odznaczony specjalną nagrodą za oddaną służbę przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Patron (z ukraińskiego Nabój), piesek rasy terier Jack-Russell, specjalizuje się w szukaniu min. „Jak znajdzie, zaczyna kopać. Potem dostaje smakołyk i do pracy wkracza saper” – opowiadał jego opiekun Mychajło Iljew, który jest saperem DSNS w obwodzie czernihowskim.

Piesek ma swój profil na Instagramie. Został również uwieczniony na muralu w Równem i na wielu dziecięcych rysunkach. Ratownicy stworzyli też filmiki edukacyjne, w których Patron instruuje dzieci i dorosłych, jakich zasad bezpieczeństwa powinni przestrzegać na terenach, gdzie znajdują się miny i przedmioty wybuchowe.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej