RAPORT

Wojna na Ukrainie

Chodorkowski: Putin wkrótce straci władzę, Rosja nie potrzebuje prezydenta

Michaił Chodorkowski, rosyjski opozycjonista (fot. Matej Divizna/Getty Images)
Michaił Chodorkowski, rosyjski opozycjonista (fot. Matej Divizna/Getty Images)

Rosja nie potrzebuje instytucji prezydenta – stwierdził w piątek Michaił Chodorkowski, rosyjski opozycjonista, który uczestniczył w odbywającym się za zamkniętymi drzwiami dwudniowym VIII Wileńskim Forum Rosji. Działacz przewiduje, że wkrótce nadejdzie koniec reżimu Władimira Putina.

Antywojenne akcje w kilku rosyjskich miastach

Rosjanie sprzeciwiający się wojnie na Ukrainie nie przestają wychodzić na ulice. Jak podaje niezależny portal OWD-info, uczestnicy pikiet i...

zobacz więcej

Zdaniem Chodorkowskiego, Rosja powinna być państwem federalnym z parlamentem jako najwyższym instrumentem władzy.

– W Rosji nie powinno być prezydenta, powinien być parlament, a kraj powinien być federalny, z regionami reprezentującymi ośrodki federalne. Tylko wtedy, gdy Rosja zostanie przekształcona w regiony, imperialny zamiar straci swoją moc – oznajmił Chodorkowski podczas konferencji prasowej po zakończeniu Wileńskiego Forum Rosji.

Masowe represje


Opozycjonista wyraził przekonanie, że wkrótce Putin straci władzę w Rosji. – Jestem pewien, że nie potrwa to długo, bo (reżim) popełnił dramatyczny błąd, atakując Ukrainę – powiedział Chodorkowski i podkreślił, że po upadku obecnej władzy na Kremlu „setki tysięcy Rosjan powróci do swojej ojczyzny, by ją odmienić”.

– Agresja Rosji na niepodległą Ukrainę pokazuje, że dopóki u władzy jest kremlowski reżim, nikt w Europie i na świecie nie może czuć się bezpieczny – oznajmił szef litewskiej dyplomacji Gabrielius Landsbergis podczas wspólnej konferencji prasowej.

Minister podkreślił, że sam naród rosyjski nie może obalić władzy gdyż „jest masowo represjonowany i wysyłany przez reżim na śmierć w wymyślonej przez siebie wojnie”. – Dlatego tak ważna jest pomoc Ukrainie, a jednocześnie pomoc Rosjanom w Rosji i poza nią, którzy wierzą w demokratyczną Rosję, pomagają ofiarom i codziennie walczą z kłamstwami reżimu – wskazał Landsbergis.

Wojna tematem przewodnim


Zamknięte Wileńskie Forum Rosji odbywa się od 2013 r., a jego organizatorami są litewski MSZ oraz Centrum Studiów Wschodnioeuropejskich. Uczestniczą w nim przedstawiciele rosyjskiego społeczeństwa obywatelskiego, obrońcy praw człowieka, eksperci z międzynarodowych ośrodków analitycznych, dziennikarze, naukowcy i politycy. W tym roku dyskusje koncentrowały się na agresji Rosji wobec Ukrainy, perspektywach demokratycznej Rosji, szybko pogarszającej się sytuacji praw człowieka w Rosji oraz totalnym prześladowaniu własnych obywateli przez reżim. Jak poinformował w komunikacie MSZ Litwy, w ciągu trzech miesięcy od rozpoczęcia wojny z Ukrainą Rosję opuściło około 4 milionów osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej