RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prezydent podpisał ustawę. „Przepisy mają ograniczyć m.in. wzrost cen paliw”

Prezydent podpisał ustawę przedłużającą tarczę antyinflacyjną (fot. prezydent_pl)
Prezydent podpisał ustawę przedłużającą tarczę antyinflacyjną (fot. prezydent_pl)

Rozwiązania zawarte w podpisanej przez prezydenta ustawie wydłużającej działania tarczy antyinflacyjnej mają m.in. ograniczyć wzrost cen paliw na stacjach – wskazuje minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

W piątek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o VAT, która przedłuża tarczę antyinflacyjną. Resort dodał, że do końca lipca br., zostaną przedłużone: obniżka akcyzy na prąd, zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżki stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe oraz czasowe wyłączenie z opodatkowania podatkiem handlowym sprzedaży ww. paliw. Oprócz tego na dwa miesiące zostanie obniżona akcyza na lekki olej opałowy.

„Rozwiązania mają doprowadzić do ograniczenia wzrostu cen na stacjach paliw i kosztów lekkiego oleju opałowego, a zatem również pomóc w walce z inflacją. Wzrost cen surowców energetycznych na rynkach światowych jest główną przyczyną wzrostu inflacji w Polsce i innych krajach unijnych. Zatem ograniczenie wzrostu cen paliw powinno się przyczynić do stabilizacji cen także w innych obszarach gospodarki, w tym cen żywności” – wskazała cytowana w komunikacie MF minister Magdalena Rzeczkowska.

Resort przekazał, że obniżenie stawek akcyzy na paliwa silnikowe, olej opałowy i energię elektryczną oraz zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych będzie wyłącznym kosztem budżetu państwa szacowanym na 541,2 mln zł (łącznie z podatkiem VAT). Wskazano, że projektowane rozwiązanie spowoduje także ubytek dochodów budżetu państwa z tytułu podatku od sprzedaży detalicznej w kwocie ok. 55,1 mln zł.

Dodano, że zmiany w akcyzie wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia i obowiązują od 1 czerwca do 31 lipca br. Do końca lipca działa również druga tarcza antyinflacyjna, która obniża stawki VAT na żywność, nawozy i paliwa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej