RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Historycznie przełomowe unowocześnienie armii”. Polskie wojsko robi zakupy

– Od 2018 roku trwa proces modernizacji polskiego wojska, który w tym roku nabierze jeszcze większego tempa. Mamy do czynienia z historycznie przełomowym procesem unowocześniania polskiej armii – ocenił w programie „Gość Wiadomości” w TVP Info szef MON Mariusz Błaszczak.

Nowe Patrioty wkrótce w Polsce. Błaszczak zdradza termin

Jeszcze w tym roku dwie baterie (rakietowe) Patriot trafią na wyposażenie Wojska Polskiego. Do obsługi tej broni potrzebni są technicy, którzy mają...

zobacz więcej

Minister obrony narodowej wyliczał ostatnie zakupy polskiej armii. – W ostatnich latach kupiliśmy baterie Patriot, później rakiety HIMARS, następnie najnowocześniejsze samoloty F-35, a także czołgi Abrams, drony Bayraktar – wymieniał Błaszczak.

Jego zdaniem mamy do czynienia „z historycznie przełomowym unowocześnianiem polskiej armii”.

– Wzmacniamy siły obronne RP, gwarancje naszej niepodległości, a do tego pozostajemy aktywnym partnerem na wschodniej flance NATO – kontynuował, dodając, że „Polska będzie się rozwijać tylko wtedy, gdy pozostanie bezpieczna.”

Jak zaznaczył szef MON, w 2022 roku „siła zakupów jest dużo większa”. – Mamy ustawę o obronie ojczyzny, powołaliśmy do życia fundusz wsparcia sił zbrojnych i na tym fundamencie będziemy budować bezpieczeństwo ojczyzny – zadeklarował.

W piątek szef MON wziął udział w festynie w Sokółce.

– Najpierw odbyły się tam ćwiczenia wojsk polskich i amerykańskich. Później zachęcałem młodych ludzi do wstąpienia do Sił Zbrojnych. Zgłosiło się kilkanaście osób. Każda z nich motywowała swoją decyzję jednym słowem: patriotyzm. To bardzo budujące – dodał.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej