RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Premier Morawiecki: Taka szansa zdarza się raz na kilka pokoleń

Mateusz Morawiecki po raz kolejny opowiedział się za jak najszybszą integracją Ukrainy z UE (fot.  PAP/Piotr Nowak)
Mateusz Morawiecki po raz kolejny opowiedział się za jak najszybszą integracją Ukrainy z UE (fot. PAP/Piotr Nowak)

Europa może wzmocnić się o kolejną oś rozwojową, która połączyłaby Warszawę i Kijów; ten sojusz nadałby wspólnocie europejskiej nową dynamikę. Aby do tego doszło, Ukraina po wojnie i w trakcie odbudowy musi wejść do UE tak szybko, jak to możliwe – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Nieoficjalnie: Jest decyzja ws. stałej obecności wojsk USA w Polsce

Decyzja zapadła. Obecność wojsk amerykańskich w Polsce będzie miała charakter stały, a nie – jak do tej pory – rotacyjny – informuje nieoficjalnie...

zobacz więcej

W piątkowym podkaście szef rządu mówił, że jesteśmy w momencie „całkowicie przełomowym”. – Rekonfiguruje się ład europejski i ład światowy. Przed Polską otwiera się okno nowych możliwości, ale musimy też uważać na wielkie zagrożenia. Wynik wojny na Ukrainie wyznaczy trajektorię światowej polityki na następne lata, a być może dekady – ocenił Morawiecki. Jak podkreślił, wiele państw to dostrzega, ale są też takie, które „na dotychczasowym rozdaniu korzystały” i z niechęcią patrzą na zmianę status quo.

Premier: Znajdujemy się w przełomowym momencie dziejów


Tymczasem – zaznaczył – zwycięstwo Ukrainy w wojnie z Rosją „to zwycięstwo całego wolnego świata”. –Odbudowa Ukrainy, a także wypchnięcie wpływów Rosji z regionu i zneutralizowanie jej potencjału otwiera nowy kierunek rozwoju dla całej Europy. Taka szansa zdarza się raz na kilka pokoleń – stwierdził premier.

Szef rządu zauważył, że „stawka jest naprawdę bardzo wysoka”. – Na naszych oczach Europa może wzmocnić się o kolejną oś rozwojową. Ta oś połączyłaby Warszawę i Kijów. Byłby to sojusz komplementarny wobec całej Unii, nadający całej wspólnocie nową dynamikę, tworzący w jej ramach wielowektorowy podział pracy i przepływu kapitału – powiedział Morawiecki.Morawiecki: Ukraina musi wejść do Unii tak szybko jak to możliwe

Minister Obrony Narodowej: każdy skrawek Polski musi być chroniony

Zbrodnie popełniane przez Rosjan na Ukrainie pokazują, że wojsko musi chronić każdego skrawka polskiej ziemi - powiedział w piątek w Sokółce...

zobacz więcej

Podkreślił jednocześnie, że – aby do tego doszło – musi być spełniony jeden warunek. – Ukraina po wojnie i w trakcie odbudowy musi wejść do Unii tak szybko, jak to możliwe. Powinniśmy uzupełnić projekt europejski o ten brakujący element – powiedział premier.

Tymczasem – jak mówił – na Zachodzie po trzech miesiącach wojna w Ukrainie „przestała być tragedią, na powrót została po prostu przedłużeniem polityki innymi środkami”. Morawiecki dodał, że to jednak myślenie „krótkowzroczne, a do tego samolubne”. Przekonywał, że Ukraina w UE to żywotny interes całej wspólnoty.

Zdaniem premiera, „jeśli Europa przegapi ten dziejowy moment, zacznie zapadać się w sobie”. Stwierdził, że wielkie projekty polityczne, jak UE, „zawsze umierają od środka, zapadają się w siebie pod wpływem własnego ciężaru, którego nie są już w stanie udźwignąć”. – Żeby do tego nie doszło muszą się rozwijać. Potrzebują nowych rynków, nowych impulsów demograficznych, kulturowych i społecznych – dodał.

Morawiecki podkreślił, że Ukraina jest „naturalnym kierunkiem rozwoju dla UE, ze swoimi ogromnymi zasobami naturalnymi, ludnością, przestrzenią, położeniem geopolitycznym, ale też bliskością kulturową i historyczną”. Wskazywał również, że Ukraina potrzebuje Unii „w sposób oczywisty nie tylko w kwestii powojennej odbudowy, ale także transformacji politycznej, ekonomicznej i społecznej”.

– Unia i Ukraina to połączenie bardzo dobre i muszą to czym prędzej zrozumieć zachodni politycy, nawet jeśli krzyżuje to ich krótkoterminowe plany – powiedział premier.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej