RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nieoficjalnie: Niemcy chcą wyłączenia z embarga importu rosyjskiej ropy przez rurociągi

Niemcy zabiegają o wyłączenia z embarga (fot. Shutterstock)
Niemcy zabiegają o wyłączenia z embarga (fot. Shutterstock)

Niemcy chcą, by wyłączenie z embarga importu rosyjskiej ropy przez ropociągi dotyczyło wszystkich krajów UE, a nie tylko tych bez dostępu do naftoportów.

Szósty pakiet unijnych sankcji. Na liście embargo na rosyjską ropę

Szefowa Komisji Europejskiej zapowiada zakaz importu rosyjskiej ropy do krajów Unii Europejskiej, który ma zacząć obowiązywać w ciągu sześciu...

zobacz więcej

Pomysł, by umożliwić takim krajom jak Węgry, Czechy i Słowacja import ropy z Rosji rurociągami po wprowadzeniu embarga, miał służyć przełamaniu oporu tych krajów wobec nowego pakietu sankcji.

Jak informuje w mediach społecznościowych brukselski korenspondent brytyjskiej gazety Telegraph Joe Barnes, według unijnych źródeł Niemcy wykorzystały tę sytuację, by złagodzić wydźwięk sankcji także dla swojego importu z Rosji.

Zgodnie z nowym pomysłem, embargo na rosyjską ropę dotyczyć będzie tylko surowca importowanego do Unii za pośrednictwem tankowców.

Niemcy początkowo deklarowały się jako zdecydowany zwolennik wprowadzenia embarga zaproponowanego przez szefową Komisji Europejskeij Ursulę von der Leyen, a głównym winowajcą opóźnienia we wprowadzeniu go w życie stały się Węgry. Budapeszt domagał się wsparcia dla swojego przemysłu naftowego oraz tego, by embargo nie dotyczyło ropy z rurociągów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej