RAPORT

Wojna na Ukrainie

Były prezes GetBack: Możliwe jest do odzyskania około 7 mld zł

Kąkolewski przekonuje, że jest szansa na odzyskanie pieniędzy tysięcy osób (fot.  Shutterstock)
Kąkolewski przekonuje, że jest szansa na odzyskanie pieniędzy tysięcy osób (fot. Shutterstock)

Jest jeszcze możliwość odzyskania 100 proc. tych pieniędzy i ja nie spocznę, dopóki ci ludzie nie dostaną na tacy tych pieniędzy – powiedział Radiu Zet były prezes GetBack Konrad Kąkolewski, któremu niedawno sąd uchylił areszt.

„Zabetonować, zaorać, żeby śladu nie było”. Mocny film o aferze GetBack [WIDEO]

W sieci pojawiła się czołówka nowego filmu „Wszystkie chwyty dozwolone. Afera GetBack” Sylwestra Latkowskiego. – Sprawie przyglądam się od jej...

zobacz więcej

„Po pierwsze jest dzisiaj jeszcze możliwość odzyskania 100 proc. tych pieniędzy i ja nie spocznę, dopóki ci ludzie nie dostaną na tacy tych pieniędzy. Prowadzę to jako wierzyciel w sądzie, staram się odwrócić zawarty układ, odwrócić transakcje wyprowadzania majątku z GetBack za praktycznie zero i staram się przywrócić aktywa, czyli pieniądze do firmy” – powiedział w pierwszym po wyjściu z aresztu wywiadzie były prezes GetBack Konrad Kąkolewski.

Według Kąkolewskiego możliwe jest do odzyskania jeszcze około 7 mld zł. W rozmowie z Radiem ZET stwierdził, że „w ramach śledztwa dotyczącego GetBack prokuratura prowadzi wątek dotyczący dziennikarzy i ich udziału w aferze”. „Co więcej, dzisiaj już prokuratura prowadzi przesłuchania w kierunku tych właśnie osób, które pisały w mediach, przesłuchania na okoliczność tego, w jaki sposób oni pomogli okraść 20 tysięcy osób. Absolutnie to nie jest żadna wojna z mediami, bo media są dobre, dziennikarze są dobrzy, natomiast trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że ktoś tam zapłacił parę groszy dwóm czy trzem osobom, no i dzisiaj prokuratura też bada ten wątek” – podkreślił Konrad Kąkolewski.

Przyznał się też, że współpracował z CBA i ABW, które „miał informować o tym, że fundusze z GetBack mogą zostać skradzione”. „Gdyby prokuratura działała tak sprawnie jak CBA, to nigdy nie doszłoby do tej kradzieży” – dodał były prezes GetBack.

Afera GetBack. „Sąd apelacyjny nie dał się zwieść”

Sąd Apelacyjny w Warszawie zdecydował w środę, że materiały ws. Afery GetBack są wystarczające, by sprawę można było rozpoznać. – To słuszna i...

zobacz więcej

Dziewięć tysięcy poszkodowanych


Proces dotyczący afery GetBack w którym oskarżonych jest 16 osób, ruszył w lutym przed warszawskim sądem okręgowym. Oprócz b. prezesa GetBack Konrada Kąkolewskiego, akt oskarżenia objął byłe kierownictwo Idea Banku, w tym b. prezesów Jarosława A. i Tobiasza B. oraz b. członków zarządu Dariusza M. i Małgorzatę Sz. Poszkodowanych w sprawie jest ponad 9 tys. obligatariuszy spółki, którzy stracili prawie 3 mld zł.

Zarzuty stawiane oskarżonym dotyczą oszustw związanych z dystrybucją obligacji GetBack i certyfikatów funduszy inwestycyjnych, nadużycia uprawnień i wyrządzenia Idea Bankowi szkody majątkowej w wielkich rozmiarach oraz prowadzenia przez ten bank działalności maklerskiej bez wymaganego zezwolenia KNF. Grozi im do 15 lat pozbawienia wolności.
Spółka GetBack powstała w 2012 r. - zajmowała się zarządzaniem wierzytelnościami, a jej obligacje oferował m.in. Idea Bank. W lipcu 2017 r. GetBack zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych. W kwietniu 2018 r., przez „wzgląd na interes i bezpieczeństwo uczestników obrotu”, GPW zawiesiła obrót akcjami i obligacjami spółki.

Rusza proces ws. afery GetBack

W środę 23 lutego w Sądzie Okręgowym w Warszawie ma ruszyć proces w sprawie tzw. afery GetBack. Na ławie oskarżonych zasiądzie 16 osób, w tym były...

zobacz więcej

Trzy akty oskarżenia


Jak podawała Prokuratora Krajowa, klienci, którzy kupili ponad 5 mln obligacji o wartości blisko 3 mld złotych, byli wprowadzani w błąd co do sytuacji finansowej spółki i jej możliwości wywiązania się z zobowiązań. „Ze względu na skalę emisji i wysokie oprocentowanie obligacji GetBack stopniowo tracił możliwość ich wykupienia, o czym nie informowano klientów, którym dalej sprzedawano obligacje” – przekazywano.

Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do Sądu Okręgowego w Warszawie 26 października 2020 r. Kolejny akt oskarżenia, który objął czterech byłych członków zarządu GetBack oraz siedem innych osób, skierowano do tego samego sądu w styczniu tego roku. 31 marca Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do Sądu Okręgowego w Łodzi trzeci akt oskarżenia dotyczący afery GetBack. Śledczy oskarżyli w nim 12 byłych pracowników Idea Bank S.A., którym zarzucono przestępstwa związane z bezpośrednią sprzedażą obligacji GetBack S.A.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej