RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rosyjska propaganda: Zachód zdominowali sataniści i naziści

Kreml osiągnął mistrzowski poziom trollowania Polski i Zachodu (fot. Shutterstock))
Kreml osiągnął mistrzowski poziom trollowania Polski i Zachodu (fot. Shutterstock))

Rosja wzmacnia wymierzone w RP działania propagandowe, osadzone w kontekście wojny, którą prowadzi przeciwko Ukrainie – napisał na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że Kreml dąży zwłaszcza do: oczerniania Polski, skłócenia Polaków i Ukraińców, zastraszenia naszego społeczeństwa. Podobne działania wymierzone są we wszystkie kraje pomagające Ukrainie.

Rosyjska propaganda odczłowiecza Ukraińców w TV. „Ludobójcza narracja”

Rosyjski kanał Rossija 1 znów uderza w Ukraińców. Amerykańscy dziennikarze alarmują, że w propagandowej stacji pojawiły się kolejne fałszywe tezy....

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Stanisław Żaryn wymienił przykłady określeń, jakie stosuje Rosja. „Polska to podżegacz wojenny, RP chce aneksji zachodniej Ukrainy, Polska planuje atak na Białoruś, władza w Polsce jest faszystowska, Polska odpowiada za śmierć migrantów na granicy z Białorusią, Polska organizuje wandalizm, demontując sowieckie pomniki”– wymienił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Zaznaczył też, że operacja dezinformacyjna prowadzona przez Kreml, zakłada szerzenie kłamstw dotyczących relacji Polaków i Ukraińców. Podał też przykłady. „Polacy mają dość uchodźców z Ukrainy, polscy pracodawcy wyzyskują Ukraińców, Ukraińcy rządzą się w Polsce, Ukraińcy zagrażają Polakom” – podał Żaryn.

Rosjanie ustawili na Ukrainie mobilne ekrany [WIDEO]

„To mobilne ekrany telewizyjne w ciężarówkach sprowadzone do okupowanego Mariupola w celu nadawania rosyjskiej telewizji” – napisała agencja...

zobacz więcej

Polska w rosyjskiej strefie wpływów


Rzecznik zwrócił także uwagę, że Kreml próbuje również straszyć Polaków przekonując m.in., że: „Polska należy i będzie należeć do strefy wpływów Rosji”, „polityka i decyzje władz RP narażają Polaków na odpowiedź Rosji”. Atak na rosyjskiego ambasadora w RP nazywają zaś „polską prowokacją”.

Żaryn zaznaczył, że wobec Ukrainy Rosja prowadzi ofensywę informacyjną obliczoną zwłaszcza na utrwalenie tez, które stały się osią antyukraińskiej propagandy jeszcze przed 2014 r., a które Kreml rzucił na front wojny informacyjnej ze zdwojoną siłą trzy miesiące temu. „Są też nowe wątki, takie jak: Ukraina to nazistowski kraj, zagraża całej Europie, działania Rosji to odpowiedź na zbrodnie Kijowa, ukraińscy neonaziści rekrutują dzieci do walki, przy granicy z Rosją Ukrainą rozwijała broń biologiczną, eksportując żywność Kijów skazuje Ukraińców na głód” – przekazał Żaryn.

Ekspert alarmuje: Rosyjska propaganda wobec Polski zaczyna przypominać tę, używaną przeciwko Ukrainie

„Przekazy rosyjskiej propagandy, które odnosiły się do Ukrainy, zaczynają być używane w stosunku do Polski” – ostrzega ekspert z zakresu rosyjskiej...

zobacz więcej

Nazistowski diabeł z Zachodu


Moskiewska propaganda skierowana jest także przeciwko państwom zaangażowanym w pomoc Ukrainie. „Z jednej strony oczernia je lub zastrasza, a z drugiej odwołuje się do mitu oblężonej twierdzy, kreując się na ofiarę antyrosyjskiej nagonki” – ocenił rzecznik.

Wśród tych tez znalazły się takie jak: „Zachód jest zdominowany przez satanistów i nazistów”, „NATO jest wewnętrznie skłócone i upadnie”, „poprzez sankcje Europa sama niszczy swoją gospodarkę”, „NATO próbuje unicestwić Rosję”, „Szwecja i Finlandia popełniają błąd, chcąc wstąpić do NATO”, „przez Europę i państwa b. ZSRS przelewa się fala wandalizmu przeciwko sowieckim pomnikom”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej