RAPORT

Wojna na Ukrainie

Środowiska młodzieżowe apelują do Norwegów: Podzielcie się zyskami z Ukrainą

„Musimy wziąć sprawy w swoje ręce”  (fot. Stuart Franklin/Getty Images; Shutterstock/INSAGO)
„Musimy wziąć sprawy w swoje ręce” (fot. Stuart Franklin/Getty Images; Shutterstock/INSAGO)

Uczestnicy Ogólnopolskiego Kongresu Dialogu Młodzieżowego przesłali do środowisk młodzieżowych w Norwegii i norweskich mediów list. Apelują w nim, aby zachęcać władze w Oslo do podzielenia się nadmiarowymi zyskami ze sprzedaży norweskich surowców z Ukrainą.

Norwegia daje Polsce miliardy? Poruszenie w sieci

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Norwegia bogaci się w wyniku wojny i powinna bardziej dzielić się częścią tych zysków z Ukrainą. Wśród...

zobacz więcej

Apel organizacji młodzieżowych z Polski do środowisk młodzieżowych w Norwegii został zainicjowany przez Uczestników Ogólnopolskiego Kongresu Dialogu Młodzieżowego, który odbył się kilka dni temu. Apel został poparty przez kilkadziesiąt organizacji młodzieżowych z Polski i przekazany bezpośrednio do największych środowisk młodzieżowych w Norwegii (w tym młodzieżówek norweskich partii politycznych) oraz do norweskich mediów. Oto treść apelu:

Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy z Norwegii! Od 24 lutego 2022 roku wszyscy żyjemy w rzeczywistości trwającej wojny na Ukrainie, wywołanej brutalną agresją Rosji, która nagminnie popełnia zbrodnie wojenne mordując niewinnych ludzi. Podobnie jak Wy, jesteśmy reprezentantami młodego pokolenia, które o wojnie tak blisko naszej granicy dowiadywało się w szkole lub słyszało jedynie w opowieściach naszych dziadków. Od kiedy jednak u naszych wschodnich sąsiadów wybuchła wojna, a miliony mieszkańców Ukrainy znalazły w Polsce bezpieczne schronienie, uświadomiliśmy sobie, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze.

Teraz już wszyscy – zarówno młodzi obywatele Europy, w tym także Polski i Norwegii, musimy wziąć sprawy w swoje ręce. Czy chcemy się zapisać na kartach historii tylko jako obojętni?! Mamy przecież wpływ na to, aby świat wolności, który tworzyli dla nas nasi dziadkowie oraz rodzice, nie został brutalnie zniszczony.

Przyjaciele z Norwegii! Już kilkanaście dni po rozpoczęciu wojny – w marcu 2022 – europejska sieć medialna Euractiv informowała o potężnym ponadwymiarowym zysku norweskich koncernów wskutek wojny na Ukrainie. Wojna dała bowiem Norwegii nieoczekiwany wzrost dochodów ze sprzedaży ropy naftowej i gazu. Dzieje się tak, ponieważ wiele państw bardzo dynamicznie uniezależnia się od surowców z Rosji, szukając nowych dostawców. Kierujemy się przecież metaforyczną zasadą, że rurociagami z Rosji płynie de facto krew zamordowanych przez Rosję kobiet i dzieci.

Norwescy Zieloni: gdy świat dowie się, ile zarabiamy na wojnie, wyjdziemy na spekulantów

Środki, które Norwegia zarabia na wojnie, należy przeznaczyć na fundusz solidarności z Ukrainą – uważa Lan Marie Nguyen Berg, deputowana do...

zobacz więcej

Wiemy o tym, że obawiacie się postrzegania Norwegii jako kraju „zarabiającego na wojnie” (war profiteer) i już teraz działacie, aby tak nie było. Wierzymy przecież, że jako młodzi Norwegowie nie chcecie, aby Wasz kraj „żerował” na toczącej się wojnie wywołanej przez Rosję. Wg banku Nordea, wzrost cen ropy i gazu napędzany sankcjami nałożonymi na Rosję może spowodować, że Norwegia zgromadzi w tym roku prawie 1,5 bln koron (150 mld euro) dodatkowych przychodów z ropy i gazu. W każdej sekundzie Norwegia zarabia około 50 tys. koron (ponad 5 tys. euro) więcej niż oczekiwano.

Jak mówi Wasz minister przemysłu naftowego i energetyki Terje Aasland: „Są chwile, kiedy zarabianie pieniędzy nie jest zabawne i to jest właśnie ten moment”. Wasz czołowy dziennik Dagbladet dodaje: „Norwegia nie może uciec przed nieprzyjemnym faktem: jest to forma zarabiania na wojnie. Musi to znaleźć odzwierciedlenie w sposobie, w jaki myślimy o używaniu pieniędzy”.

Nadmiarowy zysk wywołany wojną to dzisiaj 200 tys. euro na każdego mieszkańca Norwegii. Jak wskazał natomiast Ambasador Europejskiego Paktu Klimatycznego Paal Frisvold: „Moje dzieci będą mnie pytać: Tato, co robiła Norwegia podczas wojny na Ukrainie? Nie chcę im mówić, że zabijaliśmy”.

Ekspert: Wejście Szwecji i Finlandii do NATO wzmocni bezpieczeństwo Polski

Wejście Szwecji i Finlandii do NATO wzmocni bezpieczeństwo Polski. Dla Szwedów oznacza pożegnanie ponad 200-letniej polityki nieangażowania się w...

zobacz więcej

Powyższe fakty i słowa oraz konkretne dane przywołał podczas Ogólnopolskiego Kongresu Dialogu Młodzieżowego w Warszawie Premier Polski Mateusz Morawiecki, który zaapelował do Norwegii o podzielenie się ponadwymiarowymi zyskami Norwegii z Ukrainą. Polski Premier wyraźnie podkreślił, że te fundusze powinny trafić na pomoc Ukrainie, która walczy dzisiaj z naszą pomocą także o wolność Europy i całego świata.

Dzisiaj wszyscy stajemy wobec dziejowych decyzji. Takie podejmują ci, którym powierzyliśmy demokratyczną władzę w naszych państwach. Właśnie dlatego zwracamy się do Was, młodzi Przyjaciele z Norwegii, z apelem o podjęcie działań mających na celu przeznaczenie części tych wielkich, dodatkowych zysków finansowych na rzecz wolnej i demokratycznej Ukrainy.

Zachęcajcie polityków z Waszego kraju - przede wszystkim Rząd Norwegii do tego, aby przekierowali nadmiarowe zyski ze sprzedaży norweskich surowców właśnie na pomoc Ukrainie, która dzisiaj bardzo tego potrzebuje! Wasz głos może być słyszalny i decydujący - to również w Waszych rękach jest dzisiaj los całego wolnego świata! Pomyślmy o innych, zanim historia zatoczy koło! Ten ważny gest i wywierana przez Was presja, aby jeszcze bardziej pomóc Ukrainie, nigdy nie zostanie zapomniana przez pokolenia, a może zadecydować o losach trwającej brutalnej wojny.

To na Wasze działanie czekają Ukraińcy, którzy dzisiaj walczą w Charkowie, Mariupolu, Doniecku, Chersoniu i Ługańsku. To na Was czeka kilka milionów Ukraińców przebywających obecnie w naszym kraju - w Polsce. Wierzymy w Waszą solidarność!

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej