RAPORT

Wojna na Ukrainie

Jest wstępne porozumienie PAŻP i związku kontrolerów ruchu lotniczego

Kontrola ruchu lotniczego (fot. Shutterstock/Novikov Aleksey)
Kontrola ruchu lotniczego (fot. Shutterstock/Novikov Aleksey)

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej i Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego zawarły wstępne porozumienie dotyczące zmian w regulaminach pracy i wynagrodzeń, co postulowała strona społeczna – podano w piątkowym wspólnym komunikacie PAŻP i ZZKRL.

Strajk kontrolerów: Przełom w rozmowach? „Zgodziliśmy na wszystkie postulaty”

Byliśmy i jesteśmy gotowi na daleko idące ustępstwa, co już wcześniej pokazaliśmy; zgodziliśmy się na wszystkie postulaty kontrolerów w sprawach...

zobacz więcej

„Obie strony w ramach rokowań sporu zbiorowego wstępnie porozumiały się w zakresie zmian do regulaminu pracy i do regulaminu wynagrodzeń postulowanych przez stronę społeczną. Oba projekty zostaną przedstawione do konsultacji ze stroną społeczną oraz z Ministerstwem Infrastruktury” – poinformował PAŻP i ZZKRL we wspólnym komunikacie.

„Nowy aneks do regulaminu pracy limituje wzrost dodatków, zmienia zasady wynagradzania kontrolerów nie tylko w Warszawie, ale w całym kraju, zmniejszając dysproporcje w poziomach przychodów między pracownikami” – przekazano.

Jak podano, wypracowane zapisy i zmiany zgłaszane przez ZZKRL „uporządkowały kwestie stanowisk pracy i zmierzają w kierunku minimalizacji liczby nadgodzin kontrolerów oraz eliminacji uznaniowości”.

Zobacz także: Strajk kontrolerów. Morawiecki: Jesteśmy gotowi na daleko posunięty kompromis


Strony zapewniły, że dążą do sytuacji, w której liczba godzin nadliczbowych przepracowanych w związku ze szczególnymi potrzebami pracodawcy nie będzie mogła przekraczać dla pracowników zatrudnionych na stanowisku kontrolera ruchu lotniczego 150 godzin w roku kalendarzowym, a dla informatorów służby informacji powietrznej 240 godzin w roku kalendarzowym.

Skandal wokół kontrolerów lotów. Kpi z katolików, atakuje premiera, nazywa polityków ch*****

Anna Garwolińska jest pełnomocnikiem kontrolerów lotów w rozmowach z PAŻP. Z jej profilu w mediach społecznościowych wynika, że jest bardzo...

zobacz więcej

Rusłana Krzemińska z PAŻP przekazała, że konsultacje z 13 związkami w Agencji mają potrwać 30 dni.

Kierownictwo Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i przedstawiciele Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego pod koniec kwietnia podpisali porozumienie, które ma obowiązywać do 10 lipca. W tym czasie strony miały pracować nad ostatecznym porozumieniem.

Pierwszą informację o wstępnym porozumieniu między kontrolerami lotów a władzami Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej podało RMF FM.

PAŻP jest jedyną w kraju instytucją szkolącą i zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego. Pełnią oni służbę przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej