RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nieoficjalnie: Jest decyzja ws. stałej obecności wojsk USA w Polsce

Polska zabiega o 10,5 tys. żołnierzy z USA (fot. Melissa Sue Gerrits/Getty Images)
Polska zabiega o 10,5 tys. żołnierzy z USA (fot. Melissa Sue Gerrits/Getty Images)

Decyzja zapadła. Obecność wojsk amerykańskich w Polsce będzie miała charakter stały, a nie – jak do tej pory – rotacyjny – informuje nieoficjalnie polskatimes.pl i podaje, że część sprzętu armii USA została już przerzucona do Polski. Decyzja ma związek z wojną na Ukrainie.

Nowe Patrioty wkrótce w Polsce. Błaszczak zdradza termin

Jeszcze w tym roku dwie baterie (rakietowe) Patriot trafią na wyposażenie Wojska Polskiego. Do obsługi tej broni potrzebni są technicy, którzy mają...

zobacz więcej

Według informatorów portalu decyzja w sprawie stałej obecności sił amerykańskich w Polsce ma zostać oficjalnie ogłoszona po szczycie NATO w Madrycie, który zakończy się 30 czerwca.

Decyzja ma związek m.in. z wojną na Ukrainie. Według rozmówców portalu wojna potrwa co najmniej kilka miesięcy, a niektóre szacunki wskazują, że przeciągnie się nawet na lata.

„Obecnie wojska USA w Polsce mają charakter stały, ale rotacyjny. Po szczycie NATO w Madrycie będą mieć charakter w pełni stały” – wskazano.

Do Polski trafiła już część amerykańskiego sprzętu, przetransportowana do bazy w Powidzu.

– Ważne jest, oprócz personelu wojskowego, jednak umiejscowienie jak największej ilości sprzętu i zapasów, w tym amunicji, na terytorium Polski. Chodzi o to, aby nasycić sprzętem amerykańskim polskie magazyny – wyjaśnia informator portalu.

Kolejne wzmocnienie wojska. Polska chce kupić wyrzutnie Himars

„Zwiększamy zdolności wojsk rakietowych i artylerii! Podpisałem zapytanie ofertowe LOR dot. pozyskania około 500 wyrzutni M142 Himars na potrzeby...

zobacz więcej

Dodaje, że dodatkowe szybkie przerzucenie tysięcy żołnierzy amerykańskich do Polski to nie jest problem.

– Amerykanie mają takie zdolności, co pokazali na początku wojny na Ukrainie. Znacznie dłużej przerzuca się sprzęt. A sprzęt wojsk USA już do Polski został przerzucony i ten proces cały czas trwa – dodaje.

Według dziennikarzy nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja rządu USA, ilu dokładnie wojskowych będzie na stałe w Polsce. Rząd w Warszawie ma zabiegać o około 10,5 tys. żołnierzy USA.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej