RAPORT

Pogarda

Europoseł PiS interweniuje w KE ws. ataków na chrześcijan w Nigerii

Prześladowanie chrześcijan w Nigerii (fot. Shutterstock/Red Confidential)
Prześladowanie chrześcijan w Nigerii (fot. Shutterstock/Red Confidential)

Najnowsze

Popularne

Europoseł Tomasz Poręba skierował interpelację do Komisji Europejskiej w związku z eskalacją ataków ekstremistów religijnych w Nigerii na chrześcijan. Niedawno studentka i chrześcijanka Deborah Samuel została tam ukamienowana za rzekome obelgi wobec Mahometa. Europarlamentarzysta PiS zwraca w niej uwagę, że Nigeria jest jednym z państw, gdzie sytuacja chrześcijan jest dramatyczna.

Bez debaty w PE po morderstwie młodej chrześcijanki. Przeciwko głosowali europosłowie z Polski

Brutalne morderstwo młodej studentki przez muzułmańskich kolegów w Nigerii przed tygodniem wstrząsnęło opinią publiczną. Dziewczyna została...

zobacz więcej

Szczególnie trudna sytuacja jest w północnej części kraju: w 12 stanach obowiązuje w kodeksie karnym prawo muzułmańskie, chrześcijanie są prześladowani, świątynie – dewastowane, a duchowni i wierni – mordowani.

– Od 2009 r., kiedy to powstało fundamentalistyczne ugrupowanie Boko Haram, ich położenie stale się pogarsza. Dążenia do stworzenia w Afryce państwa islamskiego przybiera na sile, a co za tym idzie, dążenie do całkowitego wyeliminowania chrześcijaństwa – wskazuje Poręba i zauważa, że ostatnie wydarzenia w Sokoto oddają nastroje muzułmańskiej społeczności Nigerii.

Zobacz także: Chrześcijanie są prześladowani w co trzecim kraju na świecie


– Doszło tam do linczu na studentce, chrześcijance, Deborze Samuel, która została ukamienowana przez grupę młodych ludzi, a jej ciało spalone za rzekome obelgi wobec Mahometa, które miała rozpowszechniać na czacie swojej grupy, a które przez muzułmanów uznane zostały za bluźnierstwo. Ujęcie przez służby dwóch podejrzanych społeczność islamska odebrała jako wystąpienie przeciwko ich religii i zapoczątkowało falę zamieszek, których ofiarami byli chrześcijanie i ich symbole kultu – wyjaśnia poseł do PE.

Odcinanie głów, wyrywanie dzieci z łon. W tym kraju wyznawcom Chrystusa grozi zagłada

Północna i środkowa Nigeria jest obecnie areną jednego z najkrwawszych prześladowań chrześcijan na świecie. Działające na tym terenie bojówki tzw....

zobacz więcej

W związku z powyższym polityk PiS pyta KE, jakie działania Unia zamierza podjąć w celu zapewnienia chrześcijanom wolności wyznania w tym kraju i co zamierza zrobić, by tego typu tragiczne incydenty, które za podstawę mają przemoc na tle religijnym, nie miały więcej miejsca.

Ataki na chrześcijan w Sokoto nie ustają. 25 maja 2022 r. o północy bandyci włamali się na plebanię kościoła św. Patryka, skąd uprowadzili dwóch księży. Ich los jest nieznany.

– Nie możemy dłużej być głusi na dramat chrześcijan, którzy są najbardziej prześladowaną grupą wyznaniową na świecie. Pamiętajmy, że Unia Europejska została ufundowana na wartościach chrześcijańskich i jeśli nie będzie upominać się o prawa prześladowanych chrześcijan, straci swoją tożsamość i wiarygodność – podkreśla Tomasz Poręba.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej