
Europoseł Tomasz Poręba skierował interpelację do Komisji Europejskiej w związku z eskalacją ataków ekstremistów religijnych w Nigerii na chrześcijan. Niedawno studentka i chrześcijanka Deborah Samuel została tam ukamienowana za rzekome obelgi wobec Mahometa. Europarlamentarzysta PiS zwraca w niej uwagę, że Nigeria jest jednym z państw, gdzie sytuacja chrześcijan jest dramatyczna.
Brutalne morderstwo młodej studentki przez muzułmańskich kolegów w Nigerii przed tygodniem wstrząsnęło opinią publiczną. Dziewczyna została...
zobacz więcej
Szczególnie trudna sytuacja jest w północnej części kraju: w 12 stanach obowiązuje w kodeksie karnym prawo muzułmańskie, chrześcijanie są prześladowani, świątynie – dewastowane, a duchowni i wierni – mordowani.
– Od 2009 r., kiedy to powstało fundamentalistyczne ugrupowanie Boko Haram, ich położenie stale się pogarsza. Dążenia do stworzenia w Afryce państwa islamskiego przybiera na sile, a co za tym idzie, dążenie do całkowitego wyeliminowania chrześcijaństwa – wskazuje Poręba i zauważa, że ostatnie wydarzenia w Sokoto oddają nastroje muzułmańskiej społeczności Nigerii.
Zobacz także: Chrześcijanie są prześladowani w co trzecim kraju na świecie
Północna i środkowa Nigeria jest obecnie areną jednego z najkrwawszych prześladowań chrześcijan na świecie. Działające na tym terenie bojówki tzw....
zobacz więcej
W związku z powyższym polityk PiS pyta KE, jakie działania Unia zamierza podjąć w celu zapewnienia chrześcijanom wolności wyznania w tym kraju i co zamierza zrobić, by tego typu tragiczne incydenty, które za podstawę mają przemoc na tle religijnym, nie miały więcej miejsca.
Ataki na chrześcijan w Sokoto nie ustają. 25 maja 2022 r. o północy bandyci włamali się na plebanię kościoła św. Patryka, skąd uprowadzili dwóch księży. Ich los jest nieznany.