RAPORT

Wojna na Ukrainie

SG: 26 osób próbowało w czwartek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

Funkcjonariusze Straży Granicznej(fot. Attila Husejnow/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Funkcjonariusze Straży Granicznej(fot. Attila Husejnow/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

26 cudzoziemców próbowało w czwartek dostać się nielegalnie do Polski przez granicę z Białorusią na odcinkach, za których ochronę odpowiadają placówki graniczne w Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych i Szudziałowie - podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna.

Białorusini skatowali migrantów. Wstrząsające nagranie z granicy [WIDEO]

Białoruscy pogranicznicy brutalnie pobili kilku migrantów z Kuby na granicy z Polską. Funkcjonariusze reżimu Aleksandra Łukaszenki wypychali ich na...

zobacz więcej

Dwie kolejne osoby z obywatelstwem Syrii, zostały zatrzymane pod zarzutem pomocnictwa do nielegalnego przekraczania granicy – podała SG w piątek rano na Twitterze.

Według jej danych, w maju było dotąd ok. 800 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski, a od początku roku - ponad 5,1 tys. Do 30 czerwca obowiązuje czasowy zakaz przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Zakaz jest wprowadzony rozporządzeniem MSWiA.

Taki zakaz obowiązywał także od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r. Od 2 września do 30 listopada 2021 r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy. W rozporządzeniu MSWiA podano, że zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.

Trwa budowa zapory na tej granicy, dotąd powstała ona na ponad 90 km długości. Rzecznik SG por. Anna Michalska mówiła niedawno, że inwestycja idzie zgodnie z planem, który zakłada, że budowa zakończy się do 30 czerwca.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej