RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wdowiec po zastrzelonej w Teksasie nauczycielce nie żyje. „Zespół złamanego serca”

Nie żyje Joe Garcia, mąż nauczycielki Irmy Garcii (fot. Brandon Bell/Getty Images)
Nie żyje Joe Garcia, mąż nauczycielki Irmy Garcii (fot. Brandon Bell/Getty Images)

Joe Garcia, mąż nauczycielki Irmy Garcii, zastrzelonej w w szkole podstawowej w Uvalde w Teksasie, zmarł w dniu pogrzebu żony, tuż przez uroczystościami. Lekarze jako przyczynę śmierci podają tzw. zespół złamanego serca, oficjalnie znany jako kardiomiopatia takotsubo.

Biden po masakrze w szkole w Teksasie: Musimy działać

Kiedy, na miłość boską, przeciwstawimy się lobby broni palnej? – powiedział prezydent USA Joe Biden, odnosząc się do strzelaniny w szkole...

zobacz więcej

18-letni napastnik zastrzelił we wtorek 19 dzieci i dwie nauczycielki, w tym Irmę, która uczyła w szkole przez 23 lata. Irma i Joe pozostawili czworo dzieci w wieku od 12 do 23 lat.

Siostrzeniec Irmy John Martinez napisał na Twitterze, że wierzy, iż Joe zmarł z żalu po stracie ukochanej żony. Podobną opinię mają amerykańscy lekarze, którzy mówią o zespole złamanego serca, oficjalnie zwanym kardiomiopatią takatsubo. To rzadka choroba, dająca objawy jak ostry zawał serca. Rzadko jest prawidłowo rozpoznawana, ale również rzadko „zabija” chorych.

Zobacz także: Masakra w amerykańskiej szkole


John został poinformowany, że Joe dostarczył kwiaty na pogrzeb żony, potem wrócił do domu i usiadł na krześle. Po niecałych trzech minutach upadł; nie pomogły próby reanimacji. „Nic nie działało. Przyjechał ambulans, ale nie mogli nam go już przywrócić”, powiedział Martinez.

Klasyczny zawał jest spowodowany przez zablokowane arterie, w wypadku zespołu złamanego serca jest on efektem przeżycia nagłego, silnego stresu. Ludzie z takotsubo wydzielają ogromne ilości hormonów stresu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej