RAPORT

Wojna na Ukrainie

Doradca Zełenskiego: Mamy zapasy zboża, ale konieczne odblokowanie Morza Czarnego

Rosja chce wywołać kryzys żywnościowy? (fot. Roger Anis/Getty Images)
Rosja chce wywołać kryzys żywnościowy? (fot. Roger Anis/Getty Images)

Ukraina ma zapasy zboża wystarczające na zaspokojenie popytu wewnętrznego i światowego do końca tego roku, ale potrzebne jest odblokowanie Morza Czarnego – oświadczył Ołeh Ustenko, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Załadunek ukraińskiego zboża na rosyjskie statki na Krymie. Są zdjęcia

Nowe zdjęcia satelitarne pokazują, jak na rosyjskie statki w krymskim porcie w Sewastopolu ładowane jest ukraińskie zboże – podaje CNN. Prezydent...

zobacz więcej

Ukraina ma wystarczające zapasy zboża, by zaspokoić wewnętrzny i światowy popyt co najmniej do końca 2022 r., a także w 2023 r., ale w tym celu muszą być zatrzymane wszystkie działania bojowe na Morzu Czarnym – powiedział doradca prezydenta ds. gospodarczych.

Według Ustenki Rosja od początku agresji planowała blokadę ukraińskich portów, by wywołać światowy kryzys żywnościowy i jak najsilniej naciskać na Zachód. – Rosja chciała wykorzystywać żywność jako broń – zauważył.

Ustenko zaznaczył, że wojska rosyjskie ostrzeliwują statki, które pojawiają się na Morzu Czarnym. Wyjaśnił, że jeśli walki zostałyby wstrzymane, eksport zboża mógłby być kontynuowany.

„Uważam, że jedyny sposób dostarczenia zboża na światowe rynki, to zatrzymanie wojny albo przynajmniej zatrzymanie wszystkich działań bojowych na Morzu Czarnym” – przekazał amerykańskiemu „Newsweekowi”.

Jak czytamy na stronie biura prezydenta, przed rosyjską inwazją Ukraina co miesiąc eksportowała przez Morze Czarne ponad 6 mln ton zboża. Teraz w związku z blokadą portów przekierowano eksport na szlaki kolejowe i drogowe, które jednak mają niższą przepustowość; np. w kwietniu koleją wywieziono 617 tys. ton zboża.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej