RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nowe szczegóły strzelaniny w Teksasie. Dlaczego nikt nie zatrzymał zabójcy?

Salvador Ramos zastrzelił 19 uczniów i dwie nauczycielki (fot. PAP/EPA/TANNEN MAURY)
Salvador Ramos zastrzelił 19 uczniów i dwie nauczycielki (fot. PAP/EPA/TANNEN MAURY)

Policja z Teksasu przyznała, że sprawca wtorkowej masakry w szkole podstawowej w Uvalde spędził w budynku ponad godzinę i że nie doszło do próby zatrzymania go, zanim wszedł do środka. Mieszkańcy miasteczka krytykują policję za zbyt opieszałe działania i podawanie nieprawdziwych informacji.

Broń dla nauczycieli szkół podstawowych w USA? Wyniki badań

84 proc. Amerykanów opowiada się za sprawdzaniem przeszłości osób, które chcą kupić broń; respondenci nie wierzą jednak, że Kongres zaostrzy...

zobacz więcej

Według najnowszych ustaleń, 18-letni Salvador Ramos podjechał pod szkołę około 11.30 czasu lokalnego. Zanim wszedł do budynku, pozostawał na zewnątrz przez 12 minut. W tym czasie strzelał do ludzi z karabinu AR-15.

Początkowo władze informowały, że przed wejściem do szkoły napastnika próbował powstrzymać uzbrojony szkolny strażnik i że doszło do wymiany ognia. Policja przyznała, że nic takiego nie miało miejsca.

Pierwsze relacje lokalnych władz sugerowały, że sprawca został zastrzelony przez oddziały specjalne niedługo po tym jak zabarykadował się w jednej z klas, gdzie zastrzelił 19 uczniów i dwie nauczycielki. Potem jednak przyznano, że Salvador Ramos spędził w budynku ponad godzinę. Zabito go około 12:45.

Wielu mieszkańców Uvalde wyraża oburzenie faktem, że policjanci nie zdecydowali się na wcześniejszą akcję, czekając na przyjazd jednostki specjalnej. W mediach pojawiły się nagrania wideo pokazujące, jak mieszkańcy krzyczą do funkcjonariuszy, by zaczęli działać i zastrzelili napastnika.

Przeczytaj także: Masakra w amerykańskiej szkole. Zabójca kupił broń z okazji swoich 18. urodzin

Dyrektor okręgowego Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego Victor Escalon nie był w stanie odpowiedzieć na pytania dziennikarzy, dlaczego nie powstrzymano napastnika, zanim wszedł do szkoły. Powiedział, że jest to przedmiotem dochodzenia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej