RAPORT

Wojna na Ukrainie

Draghi: Brak nadziei na pokój

Premier Włoch rozmawiał z Putinem(fot. Antonio Masiello/Getty Images; PAP/EPA/MIKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN POOL)
Premier Włoch rozmawiał z Putinem(fot. Antonio Masiello/Getty Images; PAP/EPA/MIKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN POOL)

Premier Włoch Mario Draghi odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Władimirem Putinem. Dotyczyła głównie kwestii odblokowania ukraińskich portów na Morzu Czarnym i umożliwienia transportu ukraińskiego zboża do Afryki.

„Putin chciał nas podzielić, ale poniósł porażkę”

Władimir Putin „chciał nas podzielić, ale poniósł porażkę” – powiedział premier Włoch Mario Draghi podczas spotkania z prezydentem USA Joem Bidenem...

zobacz więcej

Rozmowa odbyła się z inicjatywy włoskiego premiera. Nie była zapowiadana. Mario Draghi przyznał, że nie przyniosła żadnych konkretnych rezultatów.

– Czy są jakieś nadzieję na pokój? Odpowiedź brzmi nie. Być może uda się doprowadzić do porozumienia Rosji i Ukrainy w sprawie odblokowania portów na Morzu Czarnym – powiedział premier.

Społeczność międzynarodowa, a szczególnie Włosi, obawiają się, że zablokowanie eksportu ukraińskiego zboża i kukurydzy wywoła klęskę głodu w Afryce, a w konsekwencji masową, niekontrolowaną migrację przez Morze Śródziemne. Wcześniej szef rosyjskiej dyplomacji Sergiej Ławrow powiedział, że włoski plan zwołania międzynarodowej konferencji pokojowej w sprawie Ukrainy jest niepoważny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej