RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Pogoda na wakacje. Gdzie w Europie będzie najcieplej? Sprawdziliśmy to

Długoterminowa prognoza pogody: czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień 2022 (fot. Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images; IMGW)
Długoterminowa prognoza pogody: czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień 2022 (fot. Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images; IMGW)

Świat na dobre budzi się do turystycznego życia, a kolejne kraje znoszą pandemiczne obostrzenia. To najwyższa pora na zaplanowanie wakacyjnych podróży. Gdzie w tym roku najlepiej wybrać się na wakacje, by mieć zagwarantowaną wysoką temperaturę i dużo słońca? Specjalnie dla portalu tvp.info eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotowali prognozy dla Europy obejmujące miesiące: czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień. Co wynika z modeli synoptyków?

Najpopularniejsze kierunki na wakacje 2022 roku

Dla jednych to wskazówka, gdzie należy się wybrać na urlop, dla innych podpowiedź, których miejsc trzeba unikać, bo będą tam tłumy. Ci, którzy...

zobacz więcej

Z danych serwisów rezerwacyjnych wynika, że już teraz obłożenie w hotelach i apartamentach – w porównaniu z ubiegłym rokiem – wzrosło o kilkadziesiąt procent. Wielu Polaków planuje wyjechać na wakacje za granicę po dłuższej, pandemicznej przerwie.

Jak zaplanować urlop?


Niezależnie, czy urlop spędzamy w kraju, czy poza nim, wszędzie gwarantem udanego wypoczynku jest dobra pogoda. Jaki pod tym względem będzie 2022 rok i jakie kierunek wybrać?

Kilka cennych wskazówek zawiera długoterminowa prognoza pogody, przygotowana dla portalu tvp.info przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dane przygotowano na podstawie prognoz modelu CFS, liczonego przez amerykańską służbę meteorologiczną NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration).

Prognoza długoterminowa – czerwiec 2022


Jak wskazują synoptycy, w czerwcu 2022 r. regionem z temperaturami wyższymi niż norma wieloletnia powinna być południowo-zachodnia część Europy – przede wszystkim Hiszpania, Portugalia i południowa Francja, a także południowe Włochy i Malta.

Prognoza długoterminowa na wakacje. Jeden miesiąc znacznie chłodniejszy

IMGW opublikował długoterminową prognozę pogody na czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień 2022 r. Według synoptyków lato będzie w tym roku bardziej...

zobacz więcej

Zdaniem ekspertów chłodniejsze warunki termiczne prognozowane są dla południowo-wschodniej Europy, głównie rejonu Morza Czarnego (m.in. na wybrzeżu Bułgarii i Grecji). Nieznacznie chłodniej może być również na północy kontynentu, w krajach bałtyckich i skandynawskich, a także w Polsce.

W pozostałych częściach Europy średnia miesięczna temperatura w czerwcu powinna kształtować się w granicach normy.

Lipiec i sierpień „na plus”. Gdzie na wakacje?


Jak prognozuje IMGW, podobne warunki czekają nas w lipcu i sierpniu – choć z pewną różnicą.

Źródło: IMGW

Cieplej niż przewiduje norma powinno być już w całej zachodniej Europie, a chłodna anomalia w południowo-wschodniej części kontynentu będzie prawdopodobnie niższa. Temperatura na północy Europy kształtować się powinna natomiast w granicach normy – wskazują eksperci.

Suche lato, ale z wyjątkami


Jeśli chodzi o opady atmosferyczne, wszystkie wakacyjne miesiące zapowiadają się niemal w całej południowej i zachodniej Europie jako suche, z sumą opadów poniżej normy wieloletniej. Więcej opadów niż zwykle model przewiduje jedynie na północy kontynentu oraz w sierpniu w rejonie Alp.

Prognoza na wakacje – podsumowanie


Eksperci uczulają, że mimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów wykorzystywanych do prognozowania, sztucznej inteligencji i wiedzy naukowej na temat zjawisk atmosferycznych, prognozy długoterminowe nadal obarczone są dużym marginesem błędu. Ich sprawdzalność szacuje się między 30 a 50 procent.

Źródło: IMGW

To, co na tę chwilę można powiedzieć, to tyle, że można spodziewać się cieplejszych i bardziej suchych niż zwykle miesięcy wakacyjnych w południowo-zachodniej Europie – tam można spodziewać się największych fal upałów i okresów suszy oraz wysokiego zagrożenia pożarowego w lasach.

Chłodniejsze epizody pogodowe mogą zdarzyć się w południowo-wschodniej części kontynentu, lecz nie oznacza to deszczowych dni. Dlaczego? Zdaniem synoptyków IMGW opady w tym regionie prognozowane są na ogół poniżej normy. Najwyższe ryzyko chłodniejszej i deszczowej pogody przewidywane jest w czerwcu w północnej Europie.

Prognozę opracował dr Alan Mandal z Centrum Modelowania Meteorologicznego, Zakładu Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej