RAPORT

Pogarda

Nie żyje Ray Liotta. Grał m.in. w „Chłopcach z ferajny”

Ray Liotta (fot. Grant Lamos IV/Getty Images for the 2015 Tribeca Film Festival)
Ray Liotta (fot. Grant Lamos IV/Getty Images for the 2015 Tribeca Film Festival)

Najnowsze

Popularne

Nie żyje Ray Liotta. Amerykański aktor zmarł na Dominikanie, gdzie pracował nad filmem „Dangerous Waters”. Miał 67 lat.

Zmarł w dniu swoich urodzin. Gigi Proietti - włoski aktor i reżyser

2 listopada, w dniu swoich 80. urodzin zmarł włoski aktor Gigi Proietti. Od kilkunastu dni był hospitalizowany w klinice Villa Margherita w Rzymie,...

zobacz więcej

Ray Liotta urodził się w Newark w 1954 roku. Po ukończeniu Uniwersytetu w Miami został zaangażowany przez telewizję NBC do roli w operze mydlanej „Another World”.

Ray Liotta rozpoczął karierę na wielkim ekranie w 1983 roku. Uwagę widzów i krytyków przykuł w 1986 roku, kiedy wystąpił w komediowym thrillerze „Dzika namiętność" u boku Melanie Griffith i Jeffa Danielsa. Rola w tym obrazie przyniosła artyście nominację do Złotego Globu dla najlepszego aktora drugoplanowego.

Sławę przyniosła mu rola Henry'ego Hilla w nakręconych w 1990 roku „Chłopcach z ferajny” Martina Scorsese. W ostatnich latach Liotta wystąpił między innymi w „Historii małżeńskiej” oraz serialu „Hanna”.

Ray Liotta na swoim koncie ma również role między innymi w takich produkcjach jak „Copland”, „Operacja słoń”, „Muppety w komosie”, „Sin City: Damulka warta grzechu” i „Wszyscy święci New Jersey”.

Zobacz także: Nie żyje młody hollywoodzki aktor

Zmarł popularny aktor znany ze „Szpitala na peryferiach”

Zmarł popularny czeski aktor filmowy i teatralny Josef Abrham – poinformowała we wtorek agencja CTK, powołując się na syna artysty. Polska...

zobacz więcej

Liotta zagrał w dramacie „Dominick i Eugene” (1988), gdzie kreował rolę studenta medycyny Eugene'a opiekującego się upośledzonym umysłowo bratem. Rok później wcielił się w postać legendarnego gracza w baseball, Joego „Shoeless” Jacksona w filmie „Pole marzeń” (1989) Phila Aldena Robinsona, gdzie partnerował takim gwiazdom jak Kevin Costner i Burt Lancaster.

Ray Liotta słynął ze starannego dobierania ról i przygotowywania się do nich, grywał w najwyżej dwu filmach rocznie. Koncentrował się na rolach twardych i groźnych facetów („Obsesja namiętności”, „Kolonia karna”). W filmie „Corrina, Corrina” (1994) udowodnił jednak, że potrafi zagrać także role romantyczne.

Po bardzo pracowitym roku 2001, kiedy to aktor zagrał w hitach „Blow”, „Hannibal” i „Wielki podryw”, Liotta założył własną firmę zajmującą się produkcją filmów. Pierwszym filmem, którego produkcją zajęła się jego firma, był „Narc” (2002), a Liotta zagrał w nim obsesyjnego detektywa Henry'ego Oaka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej