RAPORT

Wojna na Ukrainie

Za PiS Kancelaria Premiera zatrudnia i wydaje więcej niż za PO. Znamy powód

Premier Mateusz Morawiecki i Donald Tusk (fot. PAP/Przemysław Piątkowski, Leszek Szymański)
Premier Mateusz Morawiecki i Donald Tusk (fot. PAP/Przemysław Piątkowski, Leszek Szymański)

Donald Tusk krytykował niedawno KPRM, że wydają dużo więcej niż gdy on był premierem. Posłowie opozycji rozpowszechniają też informacje, iż Kancelaria Premiera za czasów PO-PSL zatrudniała 533 pracowników, a dziś etatów jest 1331. Portal tvp.info zapytał więc, z czego to wynika. – W ostatnich latach do KPRM został włączony pion europejski z Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz dział cyfryzacji po byłym Ministerstwie Cyfryzacji – odpowiedziało nam Centrum Informacyjne Rządu i zaznaczyło, że chodzi wyłącznie o przesunięcia administracyjne.

Kto kandydatem opozycji na premiera? Potężna przewaga

Z najnowszego sondażu wynika, że wyborcy opozycji najchętniej jako swojego lidera widzieliby Donalda Tuska. Daleko za nim znaleźli się w...

zobacz więcej

– Gdy odchodziłem z rządu, wydawaliśmy na KPRM 150 mln zł, za Morawieckiego KPRM kosztuje nas 900 mln zł rocznie – mówił niedawno w TVN-ie Donald Tusk, a następnie powtarzał te zarzuty na licznych konferencjach prasowych i spotkaniach z dziennikarzami.

Informacje te rozpowszechniali też podlegli mu politycy.

Teraz jedna z posłanek Platformy Obywatelskiej – Elżbieta Gapińska z Płocka – napisała w sieci: „Za rządów koalicji PO-PSL Kancelaria Premiera miała 533 pracowników. Przyszedł PiS, który mówił o umiarze i pokorze i nagle mamy zaledwie 1331 etatów”.

Zobacz także ->  Szef KPRM w Kijowie. „Nasze narody zbliżyły się tak jak nigdy wcześniej”

Chociaż parlamentarzystka ma na Twitterze zaledwie 3 tysiące obserwujących, wpis zdobył setki udostępnień i tysiące polubień.

Ponieważ sprawa budzi emocje, zapytaliśmy Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, czym jest spowodowany skok wydatków i liczby etatów.

Konfederacja się rozpadnie? Decyzja w niedzielę

Prorosyjskie poglądy części działaczy, spory o podział finansów oraz osobiste ambicje poszczególnych posłów sprawiły, że w Konfederacji wrze....

zobacz więcej

Przejęcie części MSZ i MC


W przesłanej nam odpowiedzi Centrum Informacyjne Rządu wskazało, że porównywanie obecnego stanu zatrudnienia w KPRM ze stanem z lat ubiegłych jest „niewłaściwe i nieprawidłowe”.

„W ostatnich latach do KPRM został włączony pion europejski z Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz dział cyfryzacji po byłym Ministerstwie Cyfryzacji. Są to dwa bardzo duże obszary priorytetowych zadań, które wcześniej realizowane były w innych urzędach. Pracownicy tych działów dołączyli do Kancelarii Premiera” – wyjaśnia CIR.

Zobacz także ->  Krajowy Plan Odbudowy. „Wypłata środków około września”

Przedstawiciele rządu dodali, że od 2015 r. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów realizuje znacznie więcej zadań niż kiedykolwiek wcześniej.

Odejście Lisa. Mularczyk: Niemcy szukają lepszych wykonawców swojej polityki

Zarząd Ringier Axel Springer Polska i Tomasz Lis zdecydowali o natychmiastowym zakończeniu współpracy. Sprawa wywołuje wiele komentarzy, bo nie...

zobacz więcej

Więcej jednostek = większy budżet


„Wielkość urzędu, liczba podejmowanych działań, reagowanie na zupełnie inne wyzwania – wszystko to sprawia, że KPRM w 2022 r. jest zupełnie innym urzędem niż była w roku 2015” – przekonuje CIR.

Zobacz także ->  Opozycja wykryła spisek ws. odwołania Ziobry. Nie znają art. 159 konstytucji

W odpowiedzi na pytania portalu tvp.info ocenia, że obecnie Kancelaria ma pod sobą zwiększoną liczbę jednostek nadzorowanych – również tych, które wcześniej były przypisane do jednego z ministerstw.

Sam budżet KPRM ma być z kolei wyraźnie wyższy, gdyż zawiera środki na dotacje dla jednostek podległych i nadzorowanych przez Kancelarię Premiera. Chodzi m.in. o Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Instytut Zachodni czy Krajową Szkołę Administracji Publicznej.

Wyższe środki na opłacenie pracowników mają być też uwarunkowane rynkowo. Średnie wynagrodzenie w Polsce jest obecnie wyraźnie wyższe niż siedem lat temu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej