RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kaczyński: Maryna Miklaszewska kochała Polskę, potrafiła odnaleźć prawdę

Lech Kaczyński o Marynie Miklaszewskiej (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Lech Kaczyński o Marynie Miklaszewskiej (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Maryna Miklaszewska była osobą, która kochała Polskę, a jednocześnie potrafiła jej służyć z rozeznaniem – powiedział szef PiS Jarosław Kaczyński. Jak dodał, „wiedziała, gdzie jest prawda, szukała tej prawdy i potrafiła ją odnaleźć”.

Premier Morawiecki, wicepremier Gliński żegnają pisarkę Marynę Miklaszewską

Odeszła Maryna Miklaszewska, niezłomnie wierna ideałom Solidarności, odważnie walczyła o wolną Polskę, swoje liczne talenty poświęciła Polsce;...

zobacz więcej

– Jestem ogromnie wdzięczny za to, że podejmowała decyzje trudne i w czasach komunizmu, i w czasach już po komunizmie, bo stanąć po naszej stronie było trudno i jest trudno – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński po mszy pogrzebowej Maryny Miklaszewskiej w warszawskim kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.

Przypomniał, że Miklaszewska była jedną z inicjatorek Kongresu Polska Wielki Projekt. – Później podjęła się także, żeby przewodniczyć Kapitule Nagrody imienia mojego śp. brata – dodał.

Jak ocenił, „to były decyzje, które trzeba właśnie wpisać w cały jej życiorys jako osoby, która kochała Polskę, a jednocześnie potrafiła jej służyć z rozeznaniem”. – Wiedziała, gdzie jest prawda, szukała tej prawdy i potrafiła ją odnaleźć – podkreślił.

Zobacz także: Zmarła wdowa po premierze Janie Olszewskim


Kaczyński przypomniał, że Maryna Miklaszewska „była osobą bardzo wielu talentów”.

Na Powązkach Wojskowych pochowano prof. Jacka Trznadla

Żegnamy dzisiaj wybitnego badacza literatury, najnowszej historii Polski, eseistę i poetę, wspaniałego erudytę i bezcennego świadka XX wieku –...

zobacz więcej

– I chociaż znaliśmy się nie tak bardzo blisko, to mogę powiedzieć, że była osobą wyjątkowo dobrze wychowaną i kulturalną, a przy tym sympatyczną, gościnną – byłem kiedyś jej i jej rodziny gościem – i osobą, która robiła wrażenie kogoś, kto należy do grupy – dziś naprawdę bardzo niewielkiej – tzn. do prawdziwej, starej, polskiej inteligencji – powiedział.

Zapytany, czego młode pokolenie może się od Miklaszewskiej uczyć, Kaczyński odpowiedział, że „życiowej postawy”. – Nie każdy ma takie talenty jak ona miała, bo Bóg nierówno rozdaje, ale każdy może być patriotą, każdy może szukać prawdy i każdy może zdobyć takie rozeznanie, które pozwala mu za tą prawdą podążyć, iść za właściwym interesem naszej wspólnoty – wskazał prezes PiS.

Jak dodał, „ona właśnie do takich ludzi należała”. Kaczyński podkreślił, że „nie jest to jednak większość elity i dlatego to jest szczególna cecha”.

Dodał, że Miklaszewska „miała w sobie coś takiego, że wydawała się zawsze osobą młodą”. – Byliśmy z tego samego pokolenia, przy niewielkiej różnicy wieku – między nami były dwa lata różnicy. Dla mnie szczególnie była młodą duchem, zawsze mi się wydawało, że jest młoda, choć ja sam o sobie tak nie sądzę – powiedział Jarosław Kaczyński.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej