RAPORT

Wojna na Ukrainie

Raport: Co nas niepokoi? Pandemia ustąpiła innym obawom

Polacy martwią się o swoją sytuację finansową (fot. Shutterstock)
Polacy martwią się o swoją sytuację finansową (fot. Shutterstock)

Stres związany z sytuacją finansową zastąpił obawy dotyczące pandemii – 61 proc. respondentów wskazało, że jest to ich powód zmartwień; pandemia uzyskała 27 proc. wskazań. 41 proc. Polaków jest bardzo zaniepokojona skutkami wojny – przekazała w czwartek firma Deloitte.

Rusza program mieszkań bez wkładu własnego

Rusza program mieszkań bez wkładu własnego. Dziś wchodzi w życie ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym. Osoby i rodziny, których nie stać...

zobacz więcej

Deloitte opublikowała w czwartek wnioski z przeprowadzonego przez siebie badania dot. nastrojów konsumenckich Global State of the Consumer Tracker. Badanie miało miejsce pod koniec kwietnia.

Z analizy wynika, że lęki związane z pogarszającą się sytuacją ekonomiczną wypierają obawy związane z zagrożeniem sanitarnym. W skali światowej trzy czwarte badanych wyraziło zaniepokojenie związane z inflacją, ale „niemal połowa” spodziewa się poprawy swojej sytuacji finansowej w ciągu 3 lat.

W badaniu Deloitte ankietowani z Polski odpowiadali na pytania związane z wojną toczącą się za wschodnią granicą kraju. „Zaledwie 3 proc. ankietowanych Polaków ocenia, że wybuch wojny w Ukrainie w ogóle nie będzie miał wpływu na ich codzienne życie, a co dziesiąty wskazuje na delikatne zaniepokojenie tymi wydarzeniami” – napisano w informacji prasowej. Rozwój wydarzeń w Ukrainie „trochę martwi 27 proc. pytanych, a 18 proc. – umiarkowanie”. 41 proc ankietowanych jest „bardzo zaniepokojona” możliwymi konsekwencjami odnośnie ich bieżącej sytuacji.

Polacy wskazywali konkretne obszary, w których spodziewają się odczuć konsekwencje wojny. „69 proc. respondentów ocenia, że będzie ona miała znaczący wpływ na ceny paliw na stacjach benzynowych, 62 proc., że na możliwość ogrzewania domów, a wyraźnie ponad połowa (57 proc.), że na zwiększone wydatki na produkty spożywcze” – wymienia Deloitte.

„W ankiecie przeprowadzonej w Polsce wyraźnie widać, że to właśnie odczucia odnoszące się do sfery finansowej zastąpiły te skupiające się na pandemii czy kwestiach politycznych – zaznaczyli autorzy.

„Pytani o powód większego niepokoju względem tygodnia wcześniejszego, respondenci ostatniego badania Deloitte w 61 proc. przypadków wymieniają właśnie stres związany z finansami. Tyle samo wskazań dotyczy zagadnień z obszaru politycznego, a trzecią najczęściej pojawiającą się odpowiedzią (41 proc.) jest sfera niepokojów społecznych” – przekazał Deloitte.

Pandemia budzi coraz mniej obaw wśród polskich respondentów: w kwietniu uzyskała 27 proc. wskazań i jest to odsetek niższy o 6 pp względem marca i aż o 18 pp w porównaniu z deklaracjami z lutego. Jednym z wymienionych przez Deloitte symptomów tego trendu jest wzrost liczby osób deklarujących, że czują się bezpiecznie pracując stacjonarnie – w kwietniu uważało tak 61 proc. respondentów, a w lutym 55 proc. Przypomniano, że luty był miesiącem, kiedy procent takich odpowiedzi „po kilku miesiącach” przekroczył połowę.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej