RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Fogiel: Porozumienie w sprawie KPO zostało zawarte

Kiedy pieniądze trafią do Polski? (fot. Shutterstock/MDart10)
Kiedy pieniądze trafią do Polski? (fot. Shutterstock/MDart10)

Porozumienie w sprawie Krajowego Planu Odbudowy zostało zawarte – powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Dodał, że Komisja Europejska zgodziła się na kompromis, polegający na tym, że Polska zreformuje wymiar sprawiedliwości w jego zakresie dyscyplinarnym.

Sobolewski: Pieniądze z KPO pod koniec wakacji lub we wrześniu

Krzysztof Sobolewski z Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że Polska powinna otrzymać pierwsze pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy podczas wakacji...

zobacz więcej

Fogiel w rozmowie w Radiu Wrocław był pytany o przyszłotygodniową wizytę w Polsce szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i o to czy jej przyjazd oznacza, że zawarto porozumienie dotyczące wypłacenia Polsce miliardów euro z Krajowego Planu Odbudowy?

Porozumienie zawarto. Zostały zakończone negocjacje. Komisja Europejska zgodziła się na pewien kompromis, polegający również na tym, że Polska zreformuje wymiar sprawiedliwości w jego zakresie dyscyplinarnym, a Komisja Europejska postara się nie ingerować tam, gdzie jej kompetencje nie sięgają i nie powinny sięgać – powiedział Fogiel.

Ocenił, że z drugiej strony trzeba cały czas pamiętać, że póki dokumenty nie są podpisane, póki pieniądze nie są uruchomione, to należy kierować się zasadą ograniczonego zaufania.

– Gdyby pan zapytał w zeszłym roku, mniej więcej o tej porze, kilka tygodni później: Polska złożyła projekt KPO do Brukseli, czy to oznacza, że środki będą uruchomione. No powinny być uruchomione, a jesteśmy tu i teraz, bo te środki były wstrzymywane – powiedział rzecznik.

Fogiel był pytany, czy jest jakaś data wypłat w ramach KPO. – Gdy KPO zostanie zatwierdzony, liczymy, że to stanie się dość szybko, to wtedy prawdopodobnie jeszcze w lipcu złożymy wniosek o wypłaty. No i teraz liczymy, że tym razem będzie procedowany szybko, ale ponownie, będziemy się cieszyć, jak przelew znajdzie się na koncie – powiedział Fogiel.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej