RAPORT

Wojna na Ukrainie

PFN wspiera Wileńszczyznę. Fundacja informuje o prowadzonych projektach

Fundacja pomogła m.in. w powstawaniu Muzeum Chrztu Litwy (fot.  PAP/Leszek Szymański)
Fundacja pomogła m.in. w powstawaniu Muzeum Chrztu Litwy (fot. PAP/Leszek Szymański)

Polska Fundacja Narodowa prowadzi w Wilnie projekty związane z wkładem Polaków w chrystianizację Litwy oraz wspólnej historii łączącej oba narody. Rekonstrukcja barokowych organów dla kościoła franciszkanów w Wilnie, Muzeum Chrztu Litwy czy pomoc w powstaniu Instytut Polskiego Dziedzictwa Narodowego na Litwie, to tylko niektóre z naszych projektów na wschodzie – przekazał rzecznik fundacji Temistokles Brodowski.

PFN finansuje lekcje języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy

Polska Fundacja Narodowa finansuje lekcje polskiego dla uchodźców z Ukrainy, przyjętych przez Łebski Uniwersytet Ludowy – poinformował rzecznik...

zobacz więcej

Rzecznik poinformował, że w wileńskim kościele Franciszkanów zorganizowany zostanie festiwal polskiej muzyki organowej. – Kościół Najświętszej Marii Panny na Piaskach w Wilnie to miejsce niezwykłe, sięgające swoją historią czasów jeszcze sprzed oficjalnego przyjęcia chrztu na tym terenie. Wielokrotnie niszczony i odbudowywany, konfiskowany i zwracany pozostaje najstarszym istniejącym obecnie kościołem chrześcijańskim w Wilnie – mówi.

Jak dodaje, symbolem tej trudnej historii są organy tego kościoła, które, choć zachowały się w innym kościele, nie mogą wrócić na swoje miejsce. – W związku z powyższym, by móc przeprowadzić cykl koncertów organowych muzyki polskiej konieczna jest budowa nowych, wysokiej jakości organów – powiedział.

– Już dzisiaj na odrestaurowanych organach, wraz z orkiestrą wileńską odbędzie się koncert Moniuszkowski Wychwalajmy Pana. Będzie on poprzedzony uroczystą mszą świętą z poświęceniem organów sprawowana z udziałem prowincjała – poinformował.

PFN włączyła się w działania pomocowe na rzecz uchodźców z Ukrainy

Polska Fundacja Narodowa włączyła się w skoordynowane działania pomocowe na rzecz uchodźców z Ukrainy. PFN pomaga przy organizowaniu przewozu osób...

zobacz więcej

– W centrum Wilna, w klasztorze ojców franciszkanów, zabrzmią organy w ramach koncertu moniuszkowskiego. Polska Fundacja Narodowa wsparła finansowo dzieło rekonstrukcji barokowych organów właśnie po to, aby ich dźwięk przypominał nam wszystkim o polskim dziedzictwie narodowym. Historię Polski można i należy opowiadać za pomocą różnych kanałów komunikacji, ale muzyka, szczególnie Stanisława Moniuszki, który w swoje kompozycje wplatał elementy polskiego folkloru, stanowi wspaniały sposób snucia pięknych opowieści o Polsce – skomentował prezes PFN Marcin Zarzecki.

Polska Fundacja Narodowa wsparła dostosowanie pomieszczeń poddasza kościoła i Klasztoru Franciszkanów na potrzeby Instytutu Polskiego Dziedzictwa Narodowego oraz stworzenie w nim biblioteki i sali konferencyjnej wraz z zapleczem.

– Poprzez realizację dotychczasowych projektów Polska Fundacja Narodowa wzmacnia więzi z Polską Polaków żyjących na Wileńszczyźnie oraz przypomina odwiedzającym Kościół Ojców Franciszkanów o wielowiekowym przywiązaniu Wileńszczyzny do Rzeczypospolitej. Konsekwencją działań PFN jest utrwalenie wiedzy i przypomnienie odwiedzającym o decydującym wkładzie Polaków w kulturę i sztukę Litwy oraz o wspólnej historii łączącej oba narody. Zawsze staramy się szukać tego co łączy, a nie dzieli – mówi wiceprezes PFN Michał Góras.

Wkład PFN w powstawaniu Muzeum Chrztu Litwy polegał na dostosowaniu podziemi kościoła i Klasztoru Franciszkanów na potrzeby muzeum. W kolejnych etapach wyposażono muzeum w eksponaty i sprzęt audio-video na potrzeby ekspozycji multimedialnej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej