RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Konfederacja się rozpadnie? Decyzja w niedzielę

Posłowie Konfederacji w Sejmie (fot. PAP/Marcin Obara)
Posłowie Konfederacji w Sejmie (fot. PAP/Marcin Obara)

Prorosyjskie poglądy części działaczy, spory o podział finansów oraz osobiste ambicje poszczególnych posłów sprawiły, że w Konfederacji wrze. Liderzy formacji przyznają, że może dojść do rozpadu. Najgłośniej mówi się opuszczeniu Konfederacji przez partię KORWiN.

Nagana dla posła Konfederacji

Poseł Janusz Korwin-Mikke został ukarany przez Sejmową Komisję Etyki za wypowiedzi na temat wydarzeń w Buczy.

zobacz więcej

Jak informuje salon24.pl, w niedzielę zbierze się Rada Krajowa partii Janusza Korwin-Mikkego, podczas której kilkudziesięciu działaczy będzie omawiać trudną sytuację ugrupowania.

Zobacz także:  Putin to zbrodniarz? Poseł Konfederacji zaczął kluczyć [WIDEO]

Środowiska te od miesięcy były mocno skłócone, ale wojna na Ukrainie tylko spotęgowała podziały. Część polityków wspiera obrońców Kijowa i potępia rosyjską agresję. Inni próbują tłumaczyć działania Władimira Putina i stronią od nazywania go „zbrodniarzem wojennym”.

W konsekwencji posłowie Artur Dziambor, Jakub Kulesza i Dobromir Sośnierz ogłosili, że po „kanonadzie nieodpowiedzialnych wypowiedzi” prezesa partii KORWiN odchodzą z ugrupowania, którego liderem jest Janusz Korwin-Mikke. Rozpad formacji doprowadził też do sporu o podział pieniędzy.

Na weekendowym zjeździe ma się pojawić ponad 60 działaczy partii KORWiN, którzy będą decydować o przyszłości ugrupowania.

Zobacz także:  Konfederacja broni Rosji. Szokujące porównania i tezy [WIDEO]

– Nie jest jednak tak, że jeśli w niedzielę przegłosujemy wniosek o odejściu z Konfederacji, to już w poniedziałek partia KORWiN opuści jej szeregi. Może to zostać odłożone w czasie, bo jesteśmy otwarci na rozmowy – mówi osoba z władz partii Korwin-Mikkego.

Dodaje, że trwają negocjacje z pozostałymi podmiotami wchodzącymi w skład Konfederacji, ale jeśli nie powiodą się, to rozpad jest możliwy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej