RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Rząd Tuska chciał sprzedać Lotos Gazpromowi. TVP Info ujawnia dokumenty [WIDEO]

Donald Tusk przez cały 2010 i 2011 rok robił wszystko, żeby sprzedać Lotos Rosjanom – powiedział prowadzący program „#Jedziemy” Michał Rachoń. Dziennikarz ujawnił nieznane do tej pory dokumenty, z których wynika, że rząd PO-PSL zaproponował sprzedaż polskiego przedsiębiorstwa rosyjskim firmom powiązanym z Kremlem: Gazpromowi, Łukoilowi i Rosnieftowi.

„Pytanie, po co prywatyzować” Lotos? Jak oburzał się Grad [AUDIO]

– Pytanie w telewizji biznesowej, po co prywatyzować? No rany boskie, no nie. Ja się wyprowadzam – tak Aleksander Grad, minister skarbu państwa...

zobacz więcej

W procesie planowanej sprzedaży Lotosu to strona polska – czyli rząd Donalda Tuska – za pośrednictwem doradców inwestycyjnych z m.in. J.P. Morgan wystosowała zaproszenie do składania dokumentów do kilkunastu firm. Wśród tych firm znajdowało się co najmniej pięć firm energetycznych powiązanych z Kremlem.

Rząd Tuska zaprasza do kupna Lotosu - na liście Gazprom


Na ujawnionej przez TVP Info liście znajdują się m.in.: Gazprom, Rosnieft, Łukoil, TNK BP Holding i Surgutnieftiegaz. Wszystkie te firmy w latach 2010-11, czyli w czasie, kiedy polski rząd chciał sprywatyzować Lotos, były powiązane z Kremlem, a związki te były powszechnie znane.

Rachoń zwrócił uwagę, że już wtedy firmy te były oczywistym narzędziem rosyjskiej agresywnej polityki energetycznej na państwa Zachodu. – A mimo wszystko zostały zaproszone przez państwo polskie do zakupu Lotosu – komentował.

W ramach projektu „Lidia”, czyli operacji sprzedaży Lotosu prowadzonej w ministerstwie skarbu, opublikowana została druga krótka lista firm, które wyraziły zainteresowanie udziałem kupna Lotosu (pierwsza z ujawnionych list dotyczyła firm, które zostały zaproszone do wzięcia udziału w transakcji; druga – lista firm, które dostarczyły wymagane przez stronę polską dokumenty).

Plany sprzedaży Lotosu Rosji. Tusk kontra Tusk [WIDEO]

Donald Tusk w opublikowanym w środę nagraniu podkreślał, że sam „podjął decyzję o zablokowaniu sprzedaży Lotosu Rosjanom”. Przeczą temu niektóre z...

zobacz więcej

Gazprom dostarczył dokumenty


Na drugiej liście znalazł się rosyjski Gazprom, który dostarczył przedstawicielom polskiego rządu dokumentację potrzebną na tym etapie. Jednak rosyjskie przedsiębiorstwo ostatecznie zrezygnowało z udziału w projekcie informując o tym polską stronę w liście, którego treść również ujawnia TVP Info.

„Szanowni państwo, bardzo dziękuję Wam oraz Ministerstwu Skarbu Państwa Rzeczpospolitej Polskiej za daną nam szansę uczestnictwa w procesie prywatyzacji LOTOS S.A. Nasi eksperci dogłębnie zbadali wszystkie dostarczone materiały i dostępne publicznie informacje. Pomimo wysokiej jakości aktywów LOTOS-u podjęliśmy decyzję o nieskładaniu oferty. Decyzja spowodowana jest niepewnością dotyczącą warunków procesu oraz oceną aktywów. Potwierdzamy jednak nasze zainteresowanie rozwojem interesów w Europie Wschodniej, a zwłaszcza w Polsce. Nasza firma jest gotowa rozważyć inne możliwości przejęć i współpracy w regionie” – pisali przedstawiciele Gazpromu w liście wysłanym do polskiego ministerstwa skarbu.

Później minister skarbu Aleksander Grad do tych firm, które chciały dalej brać udział w procesie zakupu gdańskiej spółki, wystosował list, w którym zapraszał do udziału w drugim etapie prywatyzacji Lotosu.

Na liście znalazły się trzy podmioty; wśród nich węgierski MOL i TNK BP Holding zarejestrowana w Moskwie. W lipcu 2011 r. te trzy firmy otrzymały zaproszenie do złożenia ostatecznych ofert w finalnym procesie prywatyzacji. Ten jednak nie nastąpił.

Fake news Tuska na stacji Lotosu. „Sianie dezinformacji”

PiS sprzedaje Lotos Orbanowi, czyli de facto oddaje go pod kontrolę Putina – twierdzi Donald Tusk. Stojąc przed jedną ze stacji Lotosu, były...

zobacz więcej

Rachoń komentował też tłumaczenia Donalda Tuska, który kilka dni temu mówił, że w momencie, kiedy pojawiły się projekty prywatyzacyjne Lotosu, a niektóre oferty związane były z rosyjskimi interesami, „to ja podjąłem decyzję, żeby to zablokować”.

– Tusk nie podjął tej decyzji, bo oferty związane z rosyjskimi interesami spływały do ministerstwa skarbu przez cały 2011 r. To organizator tego procesu, czyli polski rząd, zachęcał rosyjskie firmy, żeby kupiły Lotos – komentował dziennikarz i zaznaczał, że reakcje na te oferty były monitorowane przez cały sztab ludzi podlegających ówczesnemu premierowi.

Tusk nie blokował


O tym, że były premier nie blokował transakcji sprzedaży Lotosu Rosjanom świadczy też kolejny ujawniony dokument, tym razem podpisany przez kolejnego po Gradzie ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego. Minister podkreślał, że termin składania wiążących ofert na zakup Lotosu minął, a nie wpłynęła żadna oferta.

„Zespół zwraca się do pana ministra o zaakceptowanie poniższego komunikatu, zakończenia procesu prywatyzacji Lotos S.A. bez rozstrzygnięcia. Nie wpłynęły oferty wiążące. Dzisiaj 20 grudnia upłynął termin składania ofert wiążących na zakup Lotos S.A., do ministerstwa skarbu państwa nie wpłynęła żadna oferta” – czytamy w dokumencie.

Pęk o Lotosie: Strategia Tuska była niebezpieczna dla suwerenności Polski

Dopiero po odtajnieniu dokumentu ministra Grada, dot. planów sprzedaży Lotosu za czasów rządu PO-PSL okazało się, że Donald Tusk, który dzisiaj...

zobacz więcej

Na koniec Rachoń podsumował: „Donald Tusk przez cały rok 2010 i 2011 robił wszystko, żeby sprzedać Lotos Rosjanom. Nie udało się to nie dlatego, że Tusk to zablokował. To nie udało się dlatego, że z jakichś powodów Rosjanie nie chcieli Lotosu kupić – powiedział.

Przypomnijmy, kilka dni temu media ujawniły inną notatkę byłego ministra skarbu Aleksandra Grada z 2011 r. Wynikało z niej, że rząd Platformy Obywatelskiej dopuścił w 2011 r. rosyjskie firmy do prywatyzacji Lotosu, a wszystko rozpoczęło się zaledwie tydzień po wygranych przez PO wyborach.

Z dokumentu wynika, że wśród trzech firm, które zostały dopuszczone do procesu sprzedaży, były: rosyjska spółka OJ.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej