RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szukają ofiar lichwiarza, który wyłudził nieruchomości warte kilkanaście milionów złotych

Lichwiarz zarobił fortunę na oszustwach (fot. policja.pl)
Lichwiarz zarobił fortunę na oszustwach (fot. policja.pl)

Nieruchomości warte co najmniej 14 mln zł miał przejąć Artur Z., który pożyczając wysokie sumy na lichwiarski procent, przejmował domy, mieszkania i działki swoich klientów. Mężczyzna został zatrzymany przez stołeczną policję razem z trzema pomocnikami. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga w Warszawie szuka teraz ofiar oszusta.

Miejska spółka i nieruchomość za 40 mln. Rzeczoznawczyni usłyszała zarzuty w śledztwie CBA

Po kontroli przeprowadzonej przez funkcjonariuszy CBA zarzut poświadczenia nieprawdy w dokumencie usłyszała rzeczoznawczyni majątkowa – potwierdził...

zobacz więcej

Artur Z., miał swoje biuro w centrum stolicy i oficjalnie był związany z branżą pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Jednak zdaniem śledczych w rzeczywistości parał się lichwą.

Użyczał potrzebującym pożyczek, nawet w znacznej kwocie, co jednak wiązało się z odsetkami sięgającymi od 30 do 48 proc. w skali roku. Do tego dochodziły również koszty „obsługi”.

Jednak Z. mogło nie zależeć na samych lichwiarskich odsetkach. Pożyczał pieniądze dopiero po tym, gdy klienci przepisali na niego swoje nieruchomości. Miały być zabezpieczeniem transakcji i wrócić do właścicieli po uregulowaniu wszystkich należności.

Co ciekawe, ten aspekt pożyczki nie był nigdzie sformalizowany, a wszystko ograniczało się do ustnych zapewnień Artura Z.

Notariusz zatrzymany w sprawie gangu „łowców mieszkań”

Cztery osoby, w tym notariusza, zatrzymali funkcjonariusze CBŚP w związku ze śledztwem pomorskich „pezetów” w sprawie gangu „łowców mieszkań”,...

zobacz więcej

– Pokrzywdzeni przez kilka lat regulowali wysokie raty, nigdy nie otrzymując w zamian żadnego pokwitowania, ale z uwagi na niekorzystne warunki ustnych umów pożyczek, które zostały narzucone przez podejrzanego Artura Z., a które dodatkowo zmieniały się w trakcie spłaty, pokrzywdzeni faktycznie tracili szanse na odzyskanie swoich nieruchomości, których wartość była wielokrotnie większa od kwoty udzielonej pożyczki – mówi portalowi tvp.info prok. Katarzyna Skrzeczkowska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Z deszczu pod rynnę


Śledczy ustalili, że Artur Z. działał co najmniej od 2016 r. Jego klientami były osoby, które popadły w poważne tarapaty finansowe i potrzebowały tzw. szybkiej gotówki np. na inwestycje lub uregulowanie zaległości.

Wiadomo, że wśród osób korzystających z usług oszusta, byli biznesmeni i przedsiębiorcy, ale także zwykłe osoby zadłużone w parabankach. Do tej pory śledczy ustalili czterech pokrzywdzonych, z czego trzy to przedsiębiorcy.

Tylko od nich mężczyzna miał wyłudzić nieruchomości warte co najmniej 14 mln zł. To oni opowiedzieli o mechanizmach działania oszusta. Także o tym, że notarialne umowy sprzedaży nieruchomości opiewały na niewielki procent ich wartości.

Wyłudzali mieszkania i truli właścicieli; 6 osób nie żyje

Zarzuty sześciu zabójstw i usiłowania kolejnego usłyszał 43 letni Roman P. w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową Warszawa Praga....

zobacz więcej

Koniec El Dorado


W ciągu ostatnich dwóch tygodni funkcjonariusze Wydziału do spraw Odzyskiwania Mienia KSP zatrzymali do tej sprawy sześć osób. Cztery usłyszały zarzuty dotyczące m.in. doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem szeregu osób oraz prania pieniędzy. Grozi za to do 10 lat więzienia.

Dwóch mężczyzn zostało tymczasowo aresztowanych na trzy miesiące. Kolejni dwaj zostali objęci policyjnym dozorem.

Prokuratura dokonała zabezpieczenia majątkowego na nieruchomościach podejrzanych o wartości prawie 13 mln zł w celu zabezpieczenia roszczeń pokrzywdzonych. Śledczy apelują o zgłaszanie się do policji lub prokuratury wszystkich osób, które mogły paść ofiarami takiego oszustwa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej