RAPORT

Wojna na Ukrainie

Żywa lekcja historii. Orszak Dziejów 5 czerwca w Warszawie

Nauka historii poprzez teatr i zabawę (fot. Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im.Romana Dmowskiego)
Nauka historii poprzez teatr i zabawę (fot. Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im.Romana Dmowskiego)

Orszak Dziejów – rozpoczęta rok temu inicjatywa jest rodzajem widowiska teatralnego, która ma przybliżyć widzom i uczestnikom wybitne postacie z polskiej historii, zaciekawić dzieci i młodzieży przeszłością. W tym roku wystartuje w niedzielę 5 czerwca w Warszawie.

Gdańsk wyciął palmę. Miała trafić na uniwersytet, leży na składowisku

W palmiarni w Parku Oliwskim w Gdańsku został wycięty ponad 180-letni daktylowiec. Był jedną z wizytówek miasta, więc jego pień miał trafić na...

zobacz więcej

Bohaterem Orszaku Dziejów 2022 jest Ignacy Łukasiewicz, wynalazcy lampy naftowej, pioniera przemysłu naftowego oraz innych naukowców, wynalazców, odkrywców zasłużonych dla Polski i świata.

Orszak Dziejów ruszy w niedzielę 5 czerwca o godzinie 18 z Krakowskiego Przedmieścia i przejdzie na odcinku od pomnika Mikołaja Kopernika do kościoła Sióstr Wizytek. Najpierw spod pomnika Mikołaja Kopernika ruszy korowód 100 postaci historycznych od Mieszka I do św. Jana Pawła II (wśród nich wielu naukowców, odkrywców, wynalazców z Ignacym Łukasiewiczem na czele w 200. rocznicę urodzin.

O godzinie 18.45 na scenie przy kościele Sióstr Wizytek wystawiony zostanie spektakl teatralny dla dzieci „Wyprawa po światło” – o życiu i dziele Ignacego Łukasiewicza, wynalazcy lampy naftowej.

O godzinie 19.15 przed sceną odtańczony zostanie Polonez Wszech Czasów, do którego zaproszeni będą widzowie i przechodnie.

Podczas imprezy zorganizowana będzie nauka tańców dworskich oraz historyczna gra miejska dla rodzin, prezentacja zasad działania pierwszych szybów naftowych.

Organizatorzy to Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im.Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego oraz Uczniowski Klub Sportowy Żagle Patronem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a partnerami: IPN, Zamek Królewski, Skauci Europy, oraz kilka warszawskich i podwarszawskich szkół i przedszkoli.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej