RAPORT

Wojna na Ukrainie

Sprzeciw wobec nominacji ministra oskarżanego o gwałty. Premier Francji niewzruszona

Skargi przeciwko Damienowi Abadzie miały zostać oddalone (fot. Antoine Gyori/ Corbis via Getty images)
Skargi przeciwko Damienowi Abadzie miały zostać oddalone (fot. Antoine Gyori/ Corbis via Getty images)

Nowy rząd premier Elisabeth Borne przechodzi pierwszy kryzys polityczny z powodu nominacji Damiena Abada na ministra ds. społecznych i osób niepełnosprawnych. Jak poinformował portal śledczy Mediapart, Abad jest oskarżany przez dwie kobiety o gwałty, do których miało dojść w 2010 i 2011 r.

Macron przyjął dymisję premiera Castexa. Wg mediów ma go zastąpić kobieta

Pałac Elizejski poinformował, że prezydent Francji Emmanuel Macron przyjął dymisję premiera Jeana Castexa i jego rządu. Nominacja następcy ma...

zobacz więcej

Mediapart ujawnił, że jedna z oskarżających Abada kobiet złożyła na niego skargi do prokuratury w 2012 i 2017 roku, ale obie zostały oddalone. Po publikacji politycy opozycji i opinia publiczna oskarżają nowy rząd o akceptowanie w swoim składzie polityków oskarżanych o przemoc seksualną.

Stacja BFM TV twierdzi, że Pałac Elizejski został poinformowany o pierwszej skardze wniesionej przeciwko ministrowi jeszcze przed jego powołaniem. Premier Borne zapewniła we wtorek, że w sprawach molestowania seksualnego „nie może być bezkarności”, dodała jednak, że wymiar sprawiedliwości nie skazał Abada.

Pałac Elizejski zaprezentował skład gabinetu premier Borne w piątek, w poniedziałek odbyło się pierwsze posiedzenie rady ministrów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej