RAPORT

Wojna na Ukrainie

74. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

Mija 74. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego – żołnierza Armii Krajowej, bohatera walk o niepodległość, ochotnika do Auschwitz. Zginął po długim i sfingowanym przez PRL śledztwie 25 maja 1948 r. w mokotowskim więzieniu. W jego murach obecnie mieści się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, które w środę organizuje uroczystości upamiętniające bohaterskie życie i śmierć rtm. Pileckiego.

„Jego niewiarygodna odwaga nie została wykorzystana”. „The Sun” przypomniał postać rtm. Pileckiego

Postać rotmistrza Witolda Pileckiego przybliżył w poniedziałek swoim czytelnikom brytyjski dziennik „The Sun”. W niedzielę minęło 81 lat od czasu,...

zobacz więcej

25 maja 1948 r. wyrokiem komunistycznych władz został stracony Witold Pilecki, rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej. Skazany na śmierć w pokazowym procesie, zginął w mokotowskim więzieniu od strzału w tył głowy.

Jego rodziny nie poinformowano o wykonaniu wyroku, bliscy poznali prawdę dużo później. Ciała do dziś nie odnaleziono.

Zgłosił się do Auschwitz, alarmował o Holokauście


Podczas II wojny światowej rotmistrz Pilecki został dobrowolnie więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, aby organizować tam ruch oporu. Zbierał też informacje, między innymi o zagładzie Żydów.

Był autorem pierwszych na świecie doniesień o Holocauście, tzw. raportów Pileckiego, ujawniających niemieckie zbrodnie. Brał udział w powstaniu warszawskim.

Po wojnie walczył w antykomunistycznym podziemiu, między innymi gromadził meldunki o represjonowaniu żołnierzy AK przez NKWD, więzieniach i deportacjach na Syberię.

Torturowany i stracony po pokazowym procesie


W 1947 r. został aresztowany i oskarżony o działalność szpiegowską. Przez blisko rok był torturowany w areszcie. Podczas ostatniego widzeniu z żoną powiedział, że „Oświęcim to była igraszka”.

Skazano go na karę śmierci. Prezydent Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie. Wyrok wykonano 25 maja 1948 r. strzałem w tył głowy.

Najważniejsze wydarzenia z życia rtm. Pileckiego:
Źródło: Infografika PAP
Dyrektor placówki Filip Musiał zaprasza na centralne uroczystości rocznicowe i uczczenia wyjątkowej postaci, jaką dla historii Polski jest Witold Pilecki.

Uroczystości upamiętniające rotmistrza Pileckiego


– Jest reprezentantem pokolenia, które przywróciło Polskę na mapę Europy w 1918 r., później walczyło przeciwko komunistycznej nawale w 1918-20, w wojnie polsko-bolszewickiej, za udział w tych walkach bardzo młody Witold Pilecki został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, budował również II Rzeczpospolitą, opiekował się rodzinnym majątkiem – mówi Musiał.

Pociąg z wizerunkiem rtm. Pileckiego ruszy w trasę Warszawa-Berlin [WIDEO]

PKP Intercity i Instytut Pileckiego wspólnie upamiętniają 120-lecie urodzin rtm. Witolda Pileckiego. Lokomotywa EU-44 Husarz, która będzie...

zobacz więcej

Podkreśla, że Muzeum na Rakowieckiej jest szczególnym miejscem pamięci Rotmistrza Pileckiego i świadectwem, iż sprawa, o którą walczył, zwyciężyła. Jak wskazuje dyrektor muzeum, pokolenia, które wzrastały w ideale walki niepodległościowej, przywróciły Polsce niepodległość i doprowadziły Polskę do momentu, kiedy weszliśmy na trudny proces odzyskiwania wolności w 1989 r.

Szczególne pamiątki po rotmistrzu zaprezentuje dziś jego córka Zofia Pilecka. Są to m.in. książeczka „O naśladowaniu Chrystusa” Tomasza à Kempisa i ryngraf, który Witold Pilecki ofiarował żonie w 15. rocznicę ślubu.

Filip Musiał podkreśla, że mają one symboliczne znaczenie: „Myślę, że zamykają w sobie symbolicznie podejście rotmistrza wobec ojczyzny, wobec przekonania, że dla Polaka najważniejszą dewizą są słowa: Bóg, honor, Ojczyzna”. Jak dodaje historyk pokolenie Pileckiego zawsze stawiało Ojczyznę ponad swoimi prawami i przywilejami.

Muzeum żołnierzy wyklętych zaprasza


W środę w Muzeum na Rakowieckiej będzie można oddać hołd rotmistrzowi Pileckiemu i zwiedzić budynek wraz z celą, gdzie był więziony. Wieczorem o godz. 18.30 rozpocznie się polowa msza święta w intencji rotmistrza. Po niej wręczone zostaną pamiątkowe statuetki osobom wspierającym muzeum.


Zaplanowano także wyjątkowy koncert. Zaśpiewają artyści starszego i młodego pokolenia, m.in. Krzysztof Cugowski, Krzysztof Iwaneczko, Andrzej Lampert, Basia Pospieszalska. Fragmenty testamentu Witolda Pileckiego, czyli sentencje z książeczki „O naśladowaniu Chrystusa”, będzie recytował Adam Woronowicz.

O godz. 21.30 w godzinę śmierci Witolda Pileckiego w milczeniu złożony mu zostanie hołd. O tej godzinie Witold Pilecki zostanie upamiętniony we wszystkich w Polsce miejscach z nim związanych.

Zobacz także: Żołnierze wyklęci, wzór patriotyzmu i walki z rosyjskim imperializmem

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej