RAPORT

Wojna na Ukrainie

Sąd: gwałtu na 14-latce nie było. To ona była inicjatorką kontaktu

Kontrowersyjna decyzja lubelskiego sądu (fot. PAP/Z.Meissner)
Kontrowersyjna decyzja lubelskiego sądu (fot. PAP/Z.Meissner)

Lubelski sąd skazał Łukasza B., Sylwestra B. i Radosława S. za obcowanie płciowe z 14-latką w zamian za narkotyki. Sędzia uznał jednak, że nie doszło do gwałtu, bo nastolatka była „inicjatorką kontaktów seksualnych i do nich dążyła”.

Gwałt i zabójstwo trzyletniego Nikosia. Jest decyzja Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy uwzględnił kasację wniesioną przez prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę w sprawie brutalnego gwałtu i zabójstwa trzyletniego...

zobacz więcej

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie prok. Agnieszka Kępka zapowiedziała złożenie odwołania od poniedziałkowego wyroku Sądu Okręgowego w Lublinie. Uniewinnił on Łukasza B. i Sylwestra B. od gwałtu na 14-latce

Doszło do niego według śledczych w styczniu 2021 r. w okolicach Chełma. – Wstępna analiza wyroku wskazuje, że będziemy pisać apelację i wnioskować o pisemne uzasadnienie wyroku – powiedziała Kępka.

W poniedziałek sędzia Mirosław Brzozowski uznał 28-letniego Łukasza B. za winnego obcowania płciowego z małoletnią w listopadzie 2020 r. i udzielenia jej amfetaminy w styczniu 2021 r. Uniewinnił go od zarzutów gwałtu i obcowania płciowego w styczniu 2021 r. i wymierzył karę łączną dwóch lat i jednego miesiąca pozbawienia wolności.

Sąd orzekł, że 30-letni Sylwester B. jest winny udzielenia 14-latce amfetaminy w styczniu 2021 r. i skazał go na rok i dwa miesiące pozbawienia wolności. Uniewinnił 30-latka od zarzutów gwałtu na małoletniej, obcowania płciowego i dopuszczenia się wobec pokrzywdzonej innej czynności seksualnej.

41-letniego Radosława S. sędzia uznał za winnego udzielenia 14-latce amfetaminy, przy czym zdaniem sądu miał tego dokonać w celu osiągnięcia „korzyści majątkowej w postaci możliwości odbycia stosunku płciowego” z małoletnią i skazał go na trzy lata i trzy miesiące pozbawienia wolności.

Wiele razy zgwałcił ofiarę i ją porzucił. Akt oskarżenia ws. morderstwa pod dyskontem

Do Sądu Okręgowego w Poznaniu trafił akt oskarżenia przeciwko 41-letniemu Tomaszowi B. Mężczyzna został oskarżony o dokonanie gwałtu ze szczególnym...

zobacz więcej

Na poczet kary sąd zaliczył Łukaszowi B. i Sylwestrowi B. okres przebywania w areszcie od stycznia 2021 r. do marca 2022 r., a przypadku Radosława S. – od stycznia do października 2021 r. oraz od listopada 2021 do marca 2022 r.

Sędzia: Nie byli świadomi jej wieku


W cytowanym przez „Kurier Lubelski” uzasadnieniu wyroku sędzia Mirosław Brzozowski wskazał, że „do zbliżenia doszło za zgodą pokrzywdzonej, która miała pełną świadomość tego, że zażywa amfetaminę, ona chciała ją zażyć. Nic nie świadczy o tym, że doszło do podstępu”.

Następnie, jak cytuje gazeta, sędzia stwierdził, że „to ona była inicjatorką kontaktów seksualnych i do nich dążyła”. Podał też, że mężczyźni nie byli świadomi wieku pokrzywdzonej.

Sędzia przytoczył opinię biegłego, z której wynikało, że w przypadku pokrzywdzonej „rozwinięte cechy płciowe, sposób ubioru, farbowane włosy, makijaż wskazywały na to, że granica 15 lat jest przekroczona”. Nadmienił, że zakładając konto na Facebooku pokrzywdzona postarzała się o rok.

Wyrok jest nieprawomocny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej