RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Nowe Patrioty wkrótce w Polsce. Błaszczak zdradza termin

Jeszcze w tym roku na wyposażenie Wojska Polskiego trafią dwie amerykańskie baterie Patriot (fot. Omar Marques/Getty)
Jeszcze w tym roku na wyposażenie Wojska Polskiego trafią dwie amerykańskie baterie Patriot (fot. Omar Marques/Getty)

Jeszcze w tym roku dwie baterie (rakietowe) Patriot trafią na wyposażenie Wojska Polskiego. Do obsługi tej broni potrzebni są technicy, którzy mają rozległą wiedzę, ale gwarantujemy, że tę wiedzę można uzyskać podczas szkolenia specjalistycznego w WP – mówił w Programie Pierwszym Polskiego Radia minister obrony Mariusz Błaszczak, zachęcając do wstępowania do wojska.

USA rozmieszczą w Polsce dwie baterie rakiet Patriot

USA wyślą dwie baterie systemów obrony przeciwrakietowej Patriot do Polski – poinformował rzecznik Dowództwa Sił USA w Europie Scott Ghiringhelli,...

zobacz więcej

Podczas rozmowy o zainteresowaniu wstępowaniem do wojska po tym, jak 21 maja ruszył nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, minister zaznaczył, że „to propozycja dla młodych ludzi, którzy chcą otrzymać przeszkolenie wojskowe”.

Minister przypomniał, że dobrowolna służba trwa rok (1 miesiąc szkolenia podstawowego i 11 miesięcy szkolenia specjalistycznego), a osoby do 26. roku życia będą otrzymywały od samego początku 4 tys. 560 zł miesięcznie „na rękę”, gdyż „rząd PiS wprowadził zasadę, że młodzi ludzie nie płacą podatku”.

„Szeroka gama możliwości”


Dodał, że czekają na nich „bezpłatne, fundowane przez państwo polskie kursy np. prawa jazdy” oraz kursy obsługi maszyn i patenty nurka czy skoczka spadochronowego. – A więc otwiera się bardzo szeroka gama możliwości – zaznaczył.

Według Błaszczaka tylko jednego dnia złożono 1,6 tys. wniosków na 32 piknikach wojskowych w Polsce i w 70 punktach działających także w sobotę. Przypomniał, że wnioski można składać online i przez infolinię. Minister zachęcał do wstępowania do Wojska Polskiego w charakterze żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. – Stworzyliśmy także nowy charakter służby: aktywną rezerwę – dodał.

Więcej baterii systemu Patriot dla Polski. Drugi etap programu Wisła

Polska zakupi sześć kolejnych baterii systemu Patriot. To drugi etap budowy programu obrony powietrznej Wisła – poinformował minister obrony...

zobacz więcej

Podsumowując cele i zadania postawione przez MON Błaszczak podkreślił, że chodzi o to, aby Wojsko Polskie liczyło 300 tys. żołnierzy, „żeby przeszkolić jak najwięcej ludzi z obsługi broni, aby jak najwięcej ludzi było przygotowanych, by zareagować w sytuacji kryzysowej”.

Druga faza programu obrony powietrznej


We wtorek szef resortu obrony poinformował, że rusza druga faza programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła, a w związku z tym podpisał zapytanie ofertowe w sprawie sześciu baterii Patriot z radarem o polu obserwacji 360 stopni.

– Ruszamy z kontraktem na drugą fazę programu obrony powietrznej Wisła. Podpisałem już zapytanie ofertowe – Letter of request – dotyczące pozyskania trzech dywizjonów, czyli sześciu baterii systemu Patriot, obejmujące radary dookólne, wyrzutnie oraz zapas pocisków rakietowych – powiedział minister obrony.

Wskazał, że kontrakt ma zawierać także pakiet szkoleniowy i logistyczny.

Jaka broń trafi na Ukrainę z USA? Media podają szczegóły

Najnowszy pakiet pomocy USA dla Ukrainy, wart blisko 40 mld dolarów, zawiera środki na transfer zaawansowanych technologii wojskowych, w tym...

zobacz więcej

Umowę w pierwszej z dwóch zakładanych faz w programie Wisła podpisano w 2018 r. Kontrakt wartości 4,75 mld dolarów przewiduje dostawy dwóch baterii (16 wyrzutni) Patriot z radarem o polu widzenia 120 stopni. Zestawy Patriot produkowane są przez amerykański koncern Raytheon.

Polska wybrała system Patriot jako podstawę programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła w kwietniu 2015 r. Wiosną 2018 r. został podpisany kontrakt. Uzbrojeniem polskich zestawów mają być pociski PAC–3 MSE koncernu Lockheed Martin. Zestawy dla Polski mają być zintegrowane z nowym, opracowywanym dla amerykańskich wojsk lądowych systemem zarządzania polem walki IBCS firmy Northrop Grumman.

Pierwsza bateria systemu Patriot dla Polski zostanie dostarczona do Polski i weźmie udział w procedurze integracji systemu SICO (System Integration and Check–out) w październiku bieżącego roku. Druga bateria zostanie sprzedana przez producenta rządowi USA, który jest stroną umowy z rządem Polski, do końca pierwszego kwartału 2023 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej