RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kissinger chce przekazania Rosji terytorium. „Może oddacie Alaskę i Bawarię?”

Henry Kissinger przemawiał na forum Davos (fot. Adam Berry/Getty Images, Twitter.com)
Henry Kissinger przemawiał na forum Davos (fot. Adam Berry/Getty Images, Twitter.com)

Henry Kissinger uważa, że Ukraina powinna zgodzić się na oddanie części swojego terytorium, aby osiągnąć porozumienie pokojowe z Rosją. Jego koncepcja wywołała lawinę oburzenia, ale jest podobna do tego, co w kuluarach mówią niektórzy politycy z Niemiec i Francji. „Jaki kawałek ziemi powinna dostać Rosja, by przestać mordować? Alaskę czy Kalifornię? Plus ewentualnie Bawarię i Korsykę?” – pytają ironicznie internauci.

Donald Tusk mówił, że zapora nigdy nie powstanie. Minął się z prawdą

Szykując się do inwazji na Ukrainę służby Rosji i Białorusi próbowały wywołać kryzys migracyjny. Aby temu zapobiec, PiS zapowiedziało budowę...

zobacz więcej

98-letni amerykański polityk Henry Kissinger przemawiał w poniedziałek online na trwającym w Davos Światowym Forum Ekonomicznym. Jego zdaniem, w dłuższej perspektywie brak negocjacji z Rosją i dalsze antagonizowanie Moskwy może mieć katastrofalne skutki dla stabilności Europy.

Z relacji mediów wynika, że Kissinger wezwał Zachód do zaprzestania prób zadawania miażdżącej klęski siłom rosyjskim na Ukrainie. Miał stwierdzić, że dla osiągnięcia pokoju, najlepiej aby Ukraina oddała Rosji część swojego terytorium.

Zobacz także:   Polacy są gotowi wesprzeć Szwecję i Finlandię [SONDAŻ]

Europoseł PiS Witold Waszczykowski napisał, że słowa Kissingera są „kontrowersyjne”.

„To powszechne poglądy realistycznej szkoły politologii. Światem powinien kierować koncert mocarstw, równoważących swoje siły i interesy. Niedemokratyczna koncepcja. Nie ma miejsca na prawo międzynarodowe i prawa człowieka” – zauważył były szef polskiego MSZ.

„Dobrze, że Ukraińcy w okopach nie mają czasu na słuchanie rad panikarzy z Davos” – dodał Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Publicysta Igor Janke zapytał, czy Kissinger ujawnił, jaki kawałek ziemi powinna dostać Rosja, by przestać mordować. „Alaskę czy Kalifornię? Plus ewentualnie Bawarię i Korsykę?” – dodał. „Henry Kissinger dołącza do grona »realistów«, których prognozy są błędne a rady nietrafione” – napisał Wojciech Jakóbik z Biznes Alert.

„Miło było poczytać jego, Mearsheimera czy Waltza na studiach jako ciekawostkę publicystyczną, ale widać, że ich największe fantazje przegrywają z faktami” – ocenił.

Rosjanie ustawili na Ukrainie mobilne ekrany [WIDEO]

„To mobilne ekrany telewizyjne w ciężarówkach sprowadzone do okupowanego Mariupola w celu nadawania rosyjskiej telewizji” – napisała agencja...

zobacz więcej

„Na tej zasadzie to USA winny oddać Rosji Alaskę, która przecież też należała do carów rosyjskich” – skomentował na Twitterze ks. Isakowicz-Zaleski.

Z kolei poseł PiS Arkadiusz Mularczyk ocenił, że „jeśli Ukraina zawarłaby niekorzystny dla niej pokój, to musimy liczyć się z tym, że w przyszłości Rosja zaatakuje ponownie”. – Może znów Ukrainę, a może Polskę czy Państwa Bałtyckie – oceniał w rozmowie z serwisem wpolityce.pl.

Zobacz także:   Mistrz świata zabity w wojnie na Ukrainie. Zginął także inny bokser

Z kolei dziennikarz Artur Stelmasiak przypomniał na Twitterze, że w tej sprawie kluczowa powinna być opinia samych Ukraińców.

Co ważne, 82 proc. z nich nie chce poświęcić części terytoriów Ukrainy w celu osiągnięcia pokoju. Wiedzą też, że tak jak w 2014 r. Putin nie zaspokoił się Krymem, tak teraz nie zatrzyma się na Mariupolu. Za kilka lat znów zażąda… Kijowa, Lwowa, a może Warszawy.

„A ja uważam, że USA powinna oddać Rosji Alaskę. Żeby nie denerwować Putina. Za tanio ją kupili od cara” – napisał reżyser Piotr Wereśniak. „Z całym szacunkiem dla 98-letniego staruszka. Można być geniuszem dyplomacji i czarnoksiężnikiem relacji międzynarodowych, ale ostateczny efekt roszad, wolt i manewrów jest taki, że Wietnam Północny wkracza do Sajgonu, a USA są w sojuszu z Czerwonymi Khmerami i Pol Potem” – dodał Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy. „Musi być kiepsko z zasobami i plan się rypnął, skoro otrzepano Kissingera z mchu i liści i wystawiono na widok publiczny” – ocenił Maciej Świrski z Reduty Dobrego Imienia.

Jego zdaniem, Kissinger „sadził kocopały” a w zestawieniu z częścią publikacji o „okrążeniu Ukraińców”, wydaje się to szczególnie podejrzane.

Publicysta Rafał Ziemkiewicz dodał z kolei: „Palant odpowiedzialny za największe polityczne klęski USA postanowił udowodnić, że nic się nie zmienił”.

Zobacz także:   Ranking zaufania. Kaczyński wyprzedził Tuska

„Macron i Scholz obawiają się, że Ukraina wygra wojnę - ich interesy stoją w sprzeczności z interesami USA, Wielkiej Brytanii, Polski i państw bałtyckich” – zacytował ukraińskie media europoseł Jacek Saryusz-Wolski.

Kijów uważa bowiem, że jeśli Ukraina wyjdzie z wojny silna, centrum Europy przesunie się, a Niemcom i Francuzom jest to nie na rękę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej