RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ranking zaufania. Kaczyński wyprzedził Tuska

Jarosław Kaczyński, Donald Tusk (fot. arch.PAP/P.Supernak/W.Jargiło)
Jarosław Kaczyński, Donald Tusk (fot. arch.PAP/P.Supernak/W.Jargiło)

Największym zaufaniem Polaków cieszy się prezydent Andrzej Duda. Na podium znaleźli się jeszcze premier Mateusz Morawiecki i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Duży wzrost zaufania notuje prezes PiS Jarosław Kaczyński, który wyprzedził Donalda Tuska i awansował z siódmego na czwarte miejsce – wynika z sondażu IBRiS dla Onetu. Z kolei duży spadek zaliczył Szymon Hołownia.

Zielone światło dla KPO. Premier Morawiecki: Przestrzegam wszystkich, aby nie igrać z ogniem

Przestrzegam wszystkich, w tym Solidarną Polskę, aby nie igrać z ogniem; sytuacja finansowa jest dziś w stanie rozchwiania, czarne chmury zbierają...

zobacz więcej

Na pierwszym miejscu w rankingu zaufania do osób publicznych niezmiennie znajduje się prezydent Andrzej Duda, któremu ufa 46,2 proc. badanych (wzrost o 4,1 pkt proc.).

Miejscami na podium zamienili się Mateusz Morawiecki i Rafał Trzaskowski. Premier awansował na drugie miejsce; szefowi polskiego rządu ufa 42,9 proc. badanych, co oznacza wzrost o 4,3 pkt proc. Trzaskowskiemu ufa 42,5 proc. (spadek o 0,6 pkt proc.).

Kaczyński przed Tuskiem


Duże zmiany nastąpiły również poza podium. Czwarte miejsce rankingu zajął prezes PiS Jarosław Kaczyński z wynikiem 33,8 proc. (wzrost o 1 pkt proc.). Taki wynik oznacza awans z siódmego na czwarte miejsce. Prezes PiS wyprzedził Donalda Tuska. Szefowi PO, który zajmuje szóste miejsce, ufa teraz 33,3 proc. badanych (spadek o 0,6 pkt proc.). Na piątym miejscu, przed Tuskiem, jest Władysław Kosiniak-Kamysz.

Duży spadek zaufania zaliczył lider Polski 2050 Szymon Hołownia, (z czwartego na siódme miejsce). Hołowni ufa 30,7 proc. ankietowanych (spadek o 4,2 pkt proc.).

Zaraz za Hołownią w zestawieniu znalazł się prezes PKN Orlen Daniel Obajtek (30,3 proc.), nieobecny w poprzednich rankingach.

Tusk boi się Trzaskowskiego, atakował Hołownię. Poseł: Po co nazywać go durniem?

W Jachrance odbyło się wyjazdowe posiedzenie Koalicji Obywatelskiej. Przemawiał szef PO Donald Tusk, który próbował wyciszyć spór z Rafałem...

zobacz więcej

Kolejne miejsca zajęli Elżbieta Witek, Robert Biedroń, Tomasz Grodzki, Piotr Gliński i Piotr Zgorzelski.

Jak podaje Onet, Polacy najmniej ufają posłowi Konfederacji Krzysztofowi Bosakowi (10,3 proc., spadek o 2 pkt proc.).

Ogółem najwyższy wzrost zaufania w osobistych rankingach w porównaniu z poprzednim badaniem zanotowali: Piotr Gliński, Mateusz Morawiecki, Władysław Kosiniak-Kamysz, Andrzej Duda i Zbigniew Ziobro, choć należy pamiętać, że oznacza to nadal bardzo duże różnice w punktacji pomiędzy poszczególnymi politykami – czytamy.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 20-21 maja na reprezentatywnej próbie 1100 osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej