RAPORT

Pogarda

Biden po masakrze w szkole w Teksasie: Musimy działać

Prezydent USA Joe Biden wezwał do wprowadzenia obostrzeń w nabywaniu broni palnej (fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
Prezydent USA Joe Biden wezwał do wprowadzenia obostrzeń w nabywaniu broni palnej (fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)

Najnowsze

Popularne

Kiedy, na miłość boską, przeciwstawimy się lobby broni palnej? – powiedział prezydent USA Joe Biden, odnosząc się do strzelaniny w szkole podstawowej w Uvalde w Teksasie. Zginęło 21 osób, w tym 18 dzieci.

Masakra w amerykańskiej szkole. Zabójca kupił broń z okazji swoich 18. urodzin [WIDEO]

Sprawca strzelaniny w szkole podstawowej w mieście Uvalde w Teksasie w USA, w której zginęło 20 osób, kupił dwie sztuki broni z okazji swoich 18....

zobacz więcej

Prezydent zapewnił, że modli się za to, aby rodzice i bliscy ofiar mieli siłę w ciemności, jaka ich otacza. Podkreślił, że nie będą już tacy sami.

– Jasno jako naród musimy zadać pytanie: Kiedy na miłość boską przeciwstawimy się lobby broni palnej? Kiedy na miłość boską zrobimy to, co musi być zrobione? – mówił między innymi Joe Biden w emocjonalnym wystąpieniu, wzywając do wprowadzenia obostrzeń w nabywaniu broni palnej.

– Mam już tego dość. Musimy działać. I nie mówcie mi, że nie możemy przerwać tej rzezi – podkreślił.

Prezydent nakazał opuszczenie flag do połowy masztów na Białym Domu i innych budynkach administracji państwowej „jako wyraz uczczenia ofiar” wtorkowej strzelaniny. Flagi będą opuszczone aż do zachodu słońca 28 maja – zakomunikował w oświadczeniu.

Agencja AP przypomina, że była to najbardziej śmiertelna strzelanina w szkole podstawowej od wydarzeń w Newtown w stanie Connecticut prawie 10 lat temu, gdy napastnik zastrzelił 26 osób, w tym 20 dzieci w wieku 6 i 7 lat i 6 dorosłych członków personelu,

Organizacja non-profit Archiwum Przemocy z Bronią (GVA) naliczyła do połowy maja w Ameryce co najmniej 215 strzelanin, zdefiniowanych jako takie, w których zginęły lub zostały ranne cztery lub więcej osób. W dziewięciu było cztery lub więcej ofiar śmiertelnych. 10 dni temu w Buffalo, w stanie Nowy Jork, napastnik otworzył ogień w supermarkecie, zabijając 10 osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej