RAPORT

Wojna na Ukrainie

Reżim Kima znów strzela. Niedługo po wizycie Bidena w Korei Płd.

Korea Północna wystrzeliła trzy rakiety balistyczne (fot. PAP/EPA/JEON HEON-KYUN)
Korea Północna wystrzeliła trzy rakiety balistyczne (fot. PAP/EPA/JEON HEON-KYUN)

Korea Północna wystrzeliła nad ranem czasu lokalnego trzy pociski balistyczne ze wschodniego wybrzeża – poinformowało kolegium szefów sztabów południowokoreańskiej armii. Wskazano, że z trzech rakiet balistycznych jedna była pociskiem dalekiego zasięgu (ICBM).

Ukraińcy zestrzelili Su-27 pilotowany przez rosyjskiego generała. Co właściwie tam robił?

Na Ukrainiew zginął rosyjski generał major rezerwy Kanamat Botaszew, którego samolot zestrzeliły w niedzielę ukraińskie siły obrony...

zobacz więcej

Rakiety zostały wystrzelone z portu lotniczego Pjongjang-Sunan, który używany jest przez władze Korei Płn. jako ośrodek testów rakietowych. Według Seulu pierwsza próba dotyczyła rakiety dalekiego zasięgu. Drugi pocisk eksplodował w powietrzu, natomiast trzeci był rakietą krótkiego zasięgu.

Rakiety zostały wystrzelone zaledwie kilka godzin po tym, jak Japonię opuścił prezydent USA Joe Biden, który wcześniej był także w Korei Południowej.

Przed wizytą Bidena w Azji służby wywiadowcze Korei Południowej ostrzegały, że Korea Północna zakończyła przygotowania do przeprowadzenia próby nuklearnej lub wystrzelenia pocisku balistycznego dalekiego zasięgu.

Japońska straż przybrzeżna poinformowała o co najmniej dwóch odpaleniach rakiet, a japoński nadawca NHK podał, że pociski spadły poza japońską wyłączną strefę ekonomiczną.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej