RAPORT

Pogarda

Masakra w amerykańskiej szkole. Zabójca kupił broń z okazji swoich 18. urodzin [WIDEO]

Zginęło 19 uczniów (fot. PAP/EPA/AARON M. SPRECHER)
Zginęło 19 uczniów (fot. PAP/EPA/AARON M. SPRECHER)

Najnowsze

Popularne

Sprawca strzelaniny w szkole podstawowej w mieście Uvalde w Teksasie w USA, w której zginęło 20 osób, kupił dwie sztuki broni z okazji swoich 18. urodzin, które świętował w maju tego roku - poinformowała amerykańska stacja telewizyjna NBC 5.

Wyrok na 24-latka, który śmiertelnie potrącił dziecko na pasach

Sąd Rejonowy w Wejherowie skazał 24-letniego Jakuba W. na trzy lata więzienia za śmiertelne potrącenie sześcioletniej Ali na przejściu dla...

zobacz więcej

W wyniku wtorkowej strzelaniny zginęło 21 osób - 19 dzieci w wieku od 7 do 10 lat oraz dwoje dorosłych, w tym napastnik. Zastrzelony przez policjantów Salvador Ramos był prawdopodobnie byłym uczniem liceum w Uvalde.

Na razie nie jest znany motyw jego działania, wiadomo tylko, że przed szkołą porzucił swój samochód i wszedł do budynku z pistoletem oraz prawdopodobnie z karabinem.

Jak pisze AP Ramos został zabity przez agenta straży granicznej, który wbiegł do szkoły, gdy usłyszał strzały. Funkcjonariusz w wymianie ognia został ranny, ale wyszedł z budynku o własnych siłach i jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Kłótnie i problemy w domu


Ruben Flores, 41-letni sąsiad, w którego domu Ramos spędził znaczną część swojego dzieciństwa, poinformował, że wraz z dorastaniem w domu chłopaka pojawiało się coraz więcej problemów. Według sąsiada coraz poważniejsze kłótnie pomiędzy nastolatkiem i jego matką skutkowały wizytami policji, a w końcu doprowadziły do tego, że Ramos przeprowadził się do swojej babci. Policja podała, że przed strzelaniną mężczyzna postrzelił także swoją babcie.

Według NBC 5 funkcjonariusze teksańskiej policji analizują obecnie kontro na Instagramie, na którym widać broń przypominającą tę, której użyto w ataku, by sprawdzić, czy jest ono powiązane z napastnikiem. Wcześniej informowano, że Ramos wszedł do szkoły z pistoletem i karabinem. Również senator stanowy Teksasu Rolanda Gutierrez przyznał, że napastnik kupił broń legalnie, gdy skończył 18 lat.

Pracowali w polu, gdy napadli ich islamiści. Co najmniej 50 ofiar Boko Haram

Co najmniej 50 osób zginęło w ataku islamskich bojowników z ugrupowania Boko Haram na miasto Rann leżące na zachodzie Nigerii przy granicy z Czadem...

zobacz więcej

Prezydent Biden powiadomiony


– Prezydent Joe Biden został poinformowany o przerażającej strzelaninie w szkole podstawowej w Teksasie i będzie informowany regularnie w miarę pojawiania się nowych informacji. Jego modlitwy są z rodzinami dotkniętymi tym strasznym wydarzeniem – przekazała sekretarz prasowej Białego Domu Karine Jean Pierre.

Prezydent nakazał opuszczenie flag do połowy masztów na Białym Domu i innych budynkach administracji państwowej „jako wyraz uczczenia ofiar” wtorkowej strzelaniny. Flagi będą opuszczone aż do zachodu słońca 28 maja – zakomunikował w oświadczeniu.

Agencja Associated Press przypomina, że była to najbardziej śmiertelna strzelanina w szkole podstawowej od wydarzeń w Newtown w stanie Connecticut prawie dziesięć lat temu, gdy napastnik zastrzelił 26 osób, w tym 20 dzieci w wieku 6 i 7 lat i 6 dorosłych członków personelu, W Uvalde mieszka około 16 tysięcy osób, miasto jest siedzibą rządu hrabstwa Uvalde. Znajduje się około 120 kilometrów od granicy z Meksykiem. Szkoła Robb Elementary znajduje się w dzielnicy zabudowanej głównie skromnymi domami.

Ameryka wstrząśnięta kolejną strzelaniną


Wtorkowa masakra w szkole podstawowej Uvalde, położonym ok. 130 km na zachód od San Antonio, przedłuża serię masowych strzelanin, które wstrząsnęły Amerykanami.

Organizacja non-profit Archiwum Przemocy z Bronią (GVA) naliczyła do połowy maja w Ameryce co najmniej 215 strzelanin, zdefiniowanych jako takie, w których zginęły lub zostały ranne cztery lub więcej osób. W dziewięciu było cztery lub więcej ofiar śmiertelnych. 10 dni temu w Buffalo, w stanie Nowy Jork, napastnik otworzył ogień w supermarkecie, zabijając 10 osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej