RAPORT

Wojna na Ukrainie

Co planują Rosjanie? „Sytuacja nadzwyczaj trudna. Kontrofensywa latem”

Rosja koncentruje swoje ataki w Donbasie (fot. MARCUS YAM / LOS ANGELES TIMES/Getty Images)
Rosja koncentruje swoje ataki w Donbasie (fot. MARCUS YAM / LOS ANGELES TIMES/Getty Images)

Rzecznik Ministerstwa Obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk ocenił we wtorek, że Rosja przygotowuje się do długotrwałej wojny na Ukrainie. – Sytuacja na froncie na wschodzie jest teraz „nadzwyczaj trudna” może ona określić wynik wojny – dodał rzecznik. Z kolei gubernator okręgu ługańskiego Serhij Hadai zapowiedział „wielką kontrofensywę ukraińskich wojsk”, do której ma dojść latem.

Ukraińcy rozbili armię znaną z wojen w Czeczenii. „Wszystkich po prostu pozabijali”

Rosyjska 58. armia, należąca do Południowego Okręgu Wojskowego, została niemal całkowicie rozbita przez siły ukraińskie; w niektórych kompaniach...

zobacz więcej

Od początku rosyjskiej inwazji we wtorek minęły trzy miesiące. Po tym jak nie udało się zająć Kijowa czy Charkowa, okupanci koncentrują swoje siły w Donbasie.

„Rosja szykuje się do długotrwałej operacji wojskowej”


– Ogółem działania armii rosyjskiej świadczą, że Rosja prowadzi przygotowania do długotrwałej operacji wojskowej – powiedział w telewizji państwowej Ołeksandr Motuzianyk, rzecznik Ministerstwa Obrony Ukrainy. Obecną sytuację określił jako „najaktywniejszy etap rozpętanej przez Rosję agresji na pełną skalę przeciwko Ukrainie”.

Najgoręcej jest teraz w donieckim rejonie operacyjnym i na kierunku Słowiańska. Okupanci faktycznie przez całą dobę prowadzą ostrzały artyleryjskie i lotnicze, ostrzeliwują dzielnice mieszkalne – powiedział rzecznik. Jednocześnie – dodał – Rosja „poszukuje nowych linii” prowadzenia ostrzałów, w tym z terytorium Białorusi i z anektowanego Krymu.

Celem Rosjan, jak mówił rzecznik, jest otoczenie wojsk ukraińskich w rejonie Siewierodoniecka i Lisiczańska i zablokowanie trasy między nimi. Może to pozwolić Rosjanom na zajęcie w całości obwodu ługańskiego. Motuzianyk zaznaczył, że ukraiński Sztab Generalny bierze pod uwagę wszelkie możliwe zagrożenia, by nie dopuścić do takich działań.

„Rosja koncentruje się na jednym celu”. Okupanci chcą zamknąć obrońców w kotle

Trzy miesiące po rozpoczęciu inwazji w Charkowie znów działa metro, ale decydująca bitwa toczy się na południe od drugiego co do wielkości...

zobacz więcej

Rzecznik ocenił, że „ciężkie walki, jakie teraz trwają na wschodzie” Ukrainy mogą określić rezultat wojny.

Z kolei, jak dodał gubernator obwodu ługańskiego, sytuację na froncie komplikuje „pewna liczba zdrajców – orków z Ługańskiej Republiki Ludowej”.

– Oni znają dobrze teren, co bardzo komplikuje sytuację. Znają wszystkie drogi, mosty, rozumieją, że pozostała już tylko jedna droga prowadząca do Siewierodoniecka. Ta droga jest stale ostrzeliwana, co komplikuje sytuację, jeśli chodzi o ewakuację i dostawy pomocy humanitarnej – przekazał na Telegramie Haidai.Haidai podkreślił, że „utrzymanie obwodu jest konieczne”, bo w czasie, gdy duża część wojsk rosyjskich jest wiązana w Donbasie „ukraińska armia szykuje latem wielką kontrofensywę”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej