RAPORT

Wojna na Ukrainie

Soros: Inwazja Rosji na Ukrainę może być początkiem III wojny światowej

George Soros (fot. Popow/ullstein bild via Getty Images)
George Soros (fot. Popow/ullstein bild via Getty Images)

Słynny finansista George Soros powiedział we wtorek, podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, że inwazja Rosji na Ukrainę może być początkiem III wojny światowej, a najlepszym sposobem na ocalenie cywilizacji jest pokonanie Władimira Putina.

Rosyjska propaganda odczłowiecza Ukraińców w TV. „Ludobójcza narracja”

Rosyjski kanał Rossija 1 znów uderza w Ukraińców. Amerykańscy dziennikarze alarmują, że w propagandowej stacji pojawiły się kolejne fałszywe tezy....

zobacz więcej

– Najlepszym i być może jedynym sposobem na ocalenie cywilizacji jest pokonanie Putina tak szybko jak to możliwe - podkreślił Soros. Ocenił, że rosyjski przywódca doszedł do wniosku, że inwazja była błędem i będzie zabiegał o rozejm.

– Ale rozejm jest nieosiągalny, ponieważ nie można mu ufać (...). Im słabszy jest Putin, tym bardziej jest nieprzewidywalny - powiedział. – Unia Europejska musi zrozumieć, że Putin może przerwać dostawy gazu dla Wspólnoty, „gdy będzie to naprawdę bolesne” - ostrzegł.

Soros uznał wojnę na Ukrainie za fragment większej walki, która toczy się między otwartymi społeczeństwami a państwami zamkniętymi, takimi jak Rosji czy Chiny.

– Represyjne reżimy rosną teraz w siłę, a społeczeństwa otwarte są atakowane (...). Dziś Chiny i Rosja stanowią największe zagrożenie dla otwartego społeczeństwa - powiedział Soros.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej