RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zielone światło dla KPO. Premier Morawiecki: Przestrzegam wszystkich, aby nie igrać z ogniem

Szef rządu wyjaśnia, co z pieniędzmi z KPO (fot. PAP/Leszek Szymański)
Szef rządu wyjaśnia, co z pieniędzmi z KPO (fot. PAP/Leszek Szymański)

Przestrzegam wszystkich, w tym Solidarną Polskę, aby nie igrać z ogniem; sytuacja finansowa jest dziś w stanie rozchwiania, czarne chmury zbierają się nie tylko nad Europą. Kompromis w sprawie KPO wypracowany z UE powinien być akceptowalny dla obu stron – mówi premier Mateusz Morawiecki. W wywiadzie dla Interii szef rządu ocenia, że Platforma Obywatelska nie ma innego wyjścia, jak poprzeć ustalenia: jak inaczej wytłumaczyłaby, że po raz drugi nie wesprze unijnego wsparcia finansowego – komentuje.

Kto zablokował Polsce KPO? Wiceminister ujawnił brukselski mechanizm

W programie „Minęła 9” politycy rozmawiali o Krajowym Planie Odbudowy. Poseł PO zarzucił rządzącym, że blokują Polakom unijne środki. W odpowiedzi...

zobacz więcej

We wtorkowym wywiadzie dla portalu interia.pl premier został zapytany o Krajowy Plan Odbudowy, o to, kiedy usłyszymy wprost od Komisji Europejskiej o zatwierdzeniu kamieni milowych odnośnie odblokowania funduszy i czy jest planowaną wizyta przedstawiciela Komisji Europejskiej w Warszawie.

Von der Leyen przyjedzie do Polski ogłosić wypłaty z KPO?


– Myślę, że w ciągu kilku, kilkunastu dni będziemy mogli oficjalnie zakomunikować o takiej wizycie – odparł Morawiecki. Dopytywany, czy ma na myśli wizytę szefowej KE Ursuli von der Leyen powiedział, że „tak”.

Pytany, czy może ona wówczas ogłosić „zielone światło” dla KPO, szef rządu odparł: „Tak jest”.

W tym kontekście Mateusz Morawiecki został zapytany o głosowanie w Sejmie nad prezydenckim projektem dotyczącym likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, bo po ogłoszeniu sukcesu ws. KPO, może się okazać, że pieniędzy i tak nie będzie, np. ze względu na niemożliwe do zaakceptowania poprawki Solidarnej Polski.

Morawiecki przestrzega

Szydło: Problem z KPO został wygenerowany pod wpływem europosłów opozycji

Polityczna nagonka Komisji Europejskiej na Polskę w sprawie KPO została wygenerowana pod wpływem posłów PO i Lewicy – podkreśliła w czwartek...

zobacz więcej

– Zarówno nasi koalicjanci, jak i opozycja zgłaszając poprawki do projektu prezydenta Andrzeja Dudy, powinni mieć z tyłu głowy obecną sytuację geopolityczną oraz gospodarczą. Wychodzę z tego punktu, bo KPO jest dziś jeszcze bardziej strategiczną sprawą niż jeszcze pół roku temu. Dla rynków finansowych ten potężny zasób grantów z zewnątrz – nie kredytów, ale dotacji – jest dokładnie tym, czego potrzebujemy, aby ożywić inwestycje na najbliższe lata – podkreślił Mateusz Morawiecki.

– Przestrzegam wszystkich, w tym Solidarną Polskę, aby nie igrać z ogniem. Sytuacja finansowa jest dzisiaj w stanie rozchwiania, czarne chmury zbierają się nie tylko nad Europą, ale również nad Ameryką i Chinami. To są trzy silniki gospodarcze świata, jeśli one się zatrą, wstrząsy wtórne odczujemy wszyscy. W związku z tym kompromis wypracowany z Unią w sytuacji i tak realizowanej przez nas reformy wymiaru sprawiedliwości powinien być akceptowalny dla obu stron – oświadczył premier.

Dopytywany, kiedy można się spodziewać w Sejmie głosowania nad ustawą sądową premier ocenił, że „wszystko powinno się rozstrzygnąć w ciągu najbliższych dwóch tygodni” (Sejm zajmie się projektem zmian w ustawie o SN w środę – red.).

Na pytanie czy wtedy będzie jasne – wóz albo przewóz, Morawiecki ocenił, że „na to wygląda”.

Krajowy Plan Odbudowy. „Wypłata środków około września”

Wypłata środków z KPO może nastąpić około września - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Zaznaczył, że wszystkie programy, które są w...

zobacz więcej

Na uwagę, że dużo zależy od ministra sprawiedliwości premier zauważył, że „bardzo dużo zależy nie tylko od koalicjantów, ale również opozycji”.

Premier do opozycji: Teraz nie ma podziału na „naszą” i „waszą” rację


– W obecnej sytuacji nie ma podziału na „naszą” i „waszą” rację. Jest tylko jedna racja: polska racja stanu. I my się jej trzymamy. Muszę przyznać, że nie rozumiem, jak Platforma Obywatelska chce wytłumaczyć, że po raz drugi nie wesprze unijnego wsparcia finansowego. W czasie, gdy mamy barbarzyńców u bram – powiedział.

– Skoro Komisja Europejska uznała, że proponowane zmiany odzwierciedlają postrzeganie prawa europejskiego przez nią samą, to chyba PO nie powinna mieć obaw. Ich krytyka to po prostu krótkowzroczne robienie krajowej polityki w myśl strategii: „na złość PiS-owi nie weźmiemy funduszy” – zaznaczył premier.

Zobacz także: „Staramy się pomóc”... głosując przeciwko Polsce. Tusk kontra Tusk [WIDEO]
teraz odtwarzane
Tusk: Staramy się pomóc... głosując przeciwko Polsce

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej